Sondaż Estymatora: Andrzej Duda przegra o włos w II turze, jeżeli spotka się w niej z Szymonem Hołownią

Zbliżony do PiS portal DoRzeczy.pl opublikował dzisiaj wyniki zamówionego przez siebie w pracowni Estymator sondażu prezydenckiego.

W pierwszej turze bezapelacyjnie wygrywa urzędujący prezydent z wynikiem 44,1 proc. Za nim jest Rafał Trzaskowski z 28,3 proc. Trzecie miejsce należy do Szymona Hołowni, którego poparłoby 10,7 proc badanych (-3,7 pkt proc.). Czwarty jest  Krzysztof Bosak – 7,1 proc.

Co działoby się w drugiej turze? Co prawda jasno wynika z badania, że Andrzej Duda spotkałby się w niej z prezydentem Warszawy ale Estymator zapytał też, jak głosowanoby gdyby któryś z innych kandydatów zmierzył się z Dudą.

Obecny prezydent przegrałby z Szymonem Hołownią w stosunku 49,8 proc. do 50,2 proc. Ale chociaż utrzymałby fotel, to ciężko byłoby w pojedynku z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (50,1 proc. do 49,9 proc.)  oraz z Rafałem Trzaskowskim  (50,7, proc. do 49,3 proc.). To mała przewaga, mieszcząca się w granicach błędu statystycznego i równie dobrze może wygrać kandydat opozycyjny. Tylko w starciu z Krzysztofem Bosakiem Andrzej Duda byłby pewniakiem – 60,1 proc. do 39, 9 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 12-13 czerwca 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1026 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię (w wyborach do Sejmu) i na jakiego kandydata (w wyborach prezydenckich) będą głosować – czytamy na DoRzeczy.pl

REKLAMA/Advertisement