Słowacja: Posłowie chcą wprowadzić obowiązek wysłuchania bicia serca dziecka przez kobiety decydujące się na aborcję

Posłowie do słowackiej Rady Narodowej przeprowadzają debatę na temat zaproponowanej przez trzech parlamentarzystów konserwatywnej Słowackiej Partii Narodowej (Slovenská národná strana, SNS) ustawy, która zmusiłaby kobiety starające się o aborcję, aby najpierw zrobiły badanie ultrasonograficzne i wysłuchały bicia serca swojego dziecka.

Zobowiązałaby lekarzy do pokazywania kobietom zdjęć USG, by uświadomić je „o etapie rozwoju zarodka lub płodu, którego rozwój ma zostać zakończony”. Projekt ustawy stanowi, że „jeśli jest to technicznie wykonalne, lekarz musi również umożliwić kobiecie wysłuchanie bicia serca zarodka lub płodu”.

REKLAMA/Advertisement

Wnioskodawcy napisali w uzasadnieniu projektu, że celem ustawy jest „zapewnienie, aby kobiety były informowane o obecnym etapie ciąży” przed aborcją.

Proaborcyjni krytycy twierdzą, że projekt ustawy narusza podstawowe prawa kobiet, w tym prawo do prywatności i możliwość podejmowania decyzji medycznych bez przymusu. W USA siedem stanów ma podobne przepisy zobowiązujące kobiety do wykonania badania ultrasonograficznego i słuchania bicia serca płodu.

REKLAMA/Advertisement

Projekt ustawy został przedłożony przez trzech członków konserwatywnej Słowackiej Partii Narodowej, którzy napisali, że jego celem jest „zapewnienie, aby kobiety były informowane o obecnym etapie ciąży” przed aborcją. Dodali, że „proponowany projekt ustawy ma pozytywny wpływ na małżeństwo, rodzicielstwo i rodzinę” oraz że „społeczeństwo nie uważa indukowanego przerywania ciąży za dobre rozwiązanie”.

Aborcja jest w tym kraju legalna od 1986 r., kiedy to był on jeszcze częścią Czechosłowacji.

REKLAMA/Advertisement

za: www.nytimes.com