REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Słowacja: Polacy zamieszkali w największym cygańskim getcie Europy, by nakręcić niesamowity dokument [WIDEO]

1344

Polscy youtuberzy: Vonsky, Wojtek Grabowski (prowadzący blog Road Trip Bus) i raper Mateusz Pustuła (Rover) udali się na Słowację, do Koszyc.

– W lutym, wspólnie z Mateuszem Roverem Pustułą oraz Vonskim, pojechaliśmy pierwszy raz na Lunik IX w Koszycach – pisze na swoim blogu Grabowski. – Postanowiliśmy wtedy, że chcielibyśmy wrócić na Lunik na dłużej, aby poznać jak ta dzielnica funkcjonuje i zrealizować materiał wideo o żyjących tam ludziach (…) Przez 5 dni – od 21 do 25 maja mieszkaliśmy w ośrodku (gdzie oprócz nas mieszka na stałe czterech Salezjanów), znajdującym się w centrum dzielnicy, na której spędzaliśmy każdego dnia wiele godzin, próbując dotrzeć do lokalnej społeczności.

Osiedle stanowi największe słowackie skupisko ludności cygańskiej i prawdopodobnie największą tego rodzaju dzielnicę w Europie. W 2005 na osiedlu żyło około 5300 osób (z czego 4400 oficjalnie). 2200 z nich było dziećmi. Rodzi się tam 150-170 dzieci rocznie, a śmiertelność noworodków wynosi 5%.

Reklama / Advertisement

Osiedle posiada bardzo niskie standardy życia: media takie jak gaz, elektryczność czy woda zostały odcięte, ponieważ Cyganie nie płacili za ich użytkowanie. Bezrobocie na osiedlu jest bliskie 100%, na obszarze Luník IX istnieje jedna szkoła i jedno przedszkole.

za: roadtripbus.pl

ParkerShop.pl: Zestawy Parker Urban już od 199 zł

Reklama / Advertisement