Słowaccy narodowcy zaprezentowali liderów listy do lutowych wyborów parlamentarnych. Sondaż daje im 10 % [WIDEO]

Partia Ludowa Nasza Słowacja (ĽSNS) na piątkowej konferencji prasowej przedstawiła liderów listy krajowej do wyborów do Rady Narodowej Republiki Słowackiej – jednoizbowego parlamentu tego kraju, który tworzy 150 deputowanych wybieranych na czteroletnią kadencję w wyborach powszechnych. Głosowanie odbędzie się w sobotę 29 lutego 2020 r.

Na czele listy stanie przewodniczący partii Marian Kotleba. Drugim kandydatem będzie poseł Rastislav Schlosár a trzecie miejsce zajmie inny parlamentarzysta Martin Beluský. Eduard Kočiš jest na czwartym miejscu, a za nim Magdaléna Sulanová. Będący kilkukrotnym gościem Marszu Niepodległości Milan Mazurek, któremu odebrano sądownie mandat posła upływającej kadencji za “rasistowskie” wypowiedzi, wystartuje ze 150. miejsca. Jest jednak tak znany, że szanse na uzyskanie miejsca ma duże.

REKLAMA/Advertisement

Słowacki poseł na Marszu Niepodległości: Polska jest wzorem dla całej Europy

REKLAMA/Advertisement

Na konferencji Kotleba wykluczył współpracę z „ekstremalnymi liberałami”, ale także z Andrejem Danko, przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej i Słowackiej Partii Narodowej (SNS) .

– Idziemy do do wyborów z jasną wizją, a mianowicie w celu obrony narodowego i chrześcijańskiego charakteru Republiki Słowackiej i, przy wszystkich naszych wysiłkach, przywrócenia społecznego charakteru naszego państwa” – powiedział przewodniczący i lider wyborczy ĽSNS.

Według ostatniego sondażu AKO przeprowadzonego w dniach 19-25 listopada 10,4 procent wyborcœw zagłosowałoby na narodowców. Partia Kotleby jest najbardziej popularna wśród młodych ludzi. Jest to wynik badania przeprowadzonego przez agencję Focus, zleconego przez Słowacką Radę Młodzieży (RmS). 19,4 procent Słowaków do 30 roku życia chce poprzeć ĽSNS.