REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

“Sława Ukrajini! Herojam sława!” oficjalnym zawołaniem Sił Zbrojnych Ukrainy od 24 sierpnia b.r.

775

Sława Ukrajini! Herojam sława! („Chwała Ukrainie! Bohaterom chwała!”) — pozdrowienie ukraińskich nacjonalistów, które wraz z podniesieniem wyprostowanej prawej ręki zostało przyjęte jako organizacyjne przywitanie członków OUN i UPA w czasach II wojny światowej, zostanie od 24 sierpnia czyli Dnia Niepodległości Ukrainy oficjalnym pozdrowieniem armii ukraińskiej.

Tego dnia w Kijowie tradycyjnie odbywa się defilada wojskowa z udziałem delegacji sił zbrojnych innych państw, w tym Wojska Polskiego. Jeżeli i w tym roku pojadą tam Polacy, nasi żołnierze będą maszerować do wykrzykiwanego hasła banderowskich ludobójców.

Pogłoski na ten temat pojawiały się od lipca, ale ostatecznie potwierdził je prezydent Poroszenko.

Reklama / Advertisement

– Konsultowaliśmy się z ministrem obrony, Narodową Radą Bezpieczeństwa i Obrony, rządem i zdecydowałem, że od 24 sierpnia te słowa będą słyszane po raz pierwszy w ramach oficjalnej ceremonii parady wojskowej w Dzień Niepodległości Ukrainy – zapowiedział Poroszenko.

Według kanadyjskiego naukowca ukraińskiego pochodzenia prof. Iwana Kaczanowskiego, pozdrowienie „Chwała Ukrainie …” w połączeniu z salutem rzymskim wykonywanym prawą ręką zostało przyjęte przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) na wzór pozdrowienia faszystowskich i nazistowskich partii w Niemczech (NSDAP Adolfa Hitlera), we Włoszech (Narodowa Partia Faszystowska Benito Mussoliniego) oraz w Chorwacji (Ustasze Ante Pavelicia). OUN oficjalnie przyjęło to pozdrowienie na swoim drugim kongresie w Rzymie w sierpniu 1939 r., a w 1941 r. w Charkowie stosowanie tego pozdrowienia w nieco zmienionej formie potwierdziło OUN-B Stepana Bandery.

za: president.gov.ua

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement