REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Skuteczni Liroya krytykują sojusz Wolności i RN oraz hasło Polexitu

1474

Zaledwie 22 listopada posłowie partii Wolność (Jakub Kulesza z okręgu lubelskiego i Jacek Wilk z okręgu warszawskiego) oraz prezes stowarzyszenia Skuteczni (Piotr Liroy-Marzec z okręgu kieleckiego) założyli koło poselskie Wolność i Skuteczni (W-S),a tymczasem pojawiają się sygnały, mogące świadczyć o tym, że współpraca może dobiec końca.

Powodem tego mogą być obiekcje działaczy Skutecznych wobec sojuszu wyborczego Wolności z Ruchem Narodowym i obranie hasła Polexitu jako przewodniego we wspólnej narracji sprzymierzonych ugrupowań.

– Trudno poważnie traktować niedawny wpis Janusza Korwin-Mikkego, w którym dowodzi że powrót Unii Europejskiej do modelu EWG czy Polexit są niemożliwe bo UE jest tworzona “przez grono świadomych spiskowców”. W opisie tego grona spiskowców pojawiają się chyba wszystkie hasła z leksykonu tanich teorii spiskowych – NWO, lobby gejowskie, feministki, masoni, Stowarzyszenie Fabianów, globalne ocieplenie, mroczni bankierzy, oraz tajemniczy lewicowi intelektualiści. Mamy więc pełen wachlarz fobii i zjaw, które w tej alternatywnej rzeczywistości pociągają za europejskie sznurki – pisze w zaprezentowanej na facebookowym profilu Skutecznych Paweł Dulski, doradca stowarzyszenia.

Reklama / Advertisement

Chociaż z wpisu wynika, że Dulski dostrzega liczne wady UE, to uważa iż “można działać inaczej. Można wykorzystać polityczny i gospodarczy potencjał dużego europejskiego kraju do stawiania własnych warunków i współpracy z resztą Europy na własnych zasadach, a nie na tych pisanych przez biurokratów, których nie da się rozliczyć. Potrzeba do tego tylko sensownej i emocjonującej narracji. Na pewno nie są nią bajki o feministkach, masonach i wielkim spisku mrocznych elit”.

To jednak nie koniec, bo kilka godzin na tym samym profilu ukazała się kolejna opinia.

– Ożywione dyskusje w łonie naszego stowarzyszenia wywołała niedawna wypowiedź internetowa naszego koalicjanta w osobie prezesa partii Wolność, Janusza Korwin-Mikkego dotycząca tzw. Polexit. Przypomnę w pewnym skrócie, że Pan prezes stwierdził, iż wszelkie plany dotyczące reformy Unii Europejskiej w duchu tzw. Europy ojczyzn lub powrotu do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej – pisze Maciej Maciejowski,wiceprezes stowarzyszenia Skuteczni.

– Moim osobistym zdaniem, radykalna narracja o Polexit, zwłaszcza w dobie spadku kursu funta i pogłębiającego się chaosu politycznego w Wielkiej Brytanii, odstrasza nawet eurosceptycznych wyborców. Szeroka eurosceptyczna koalicja w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie może pozwolić sobie narzucić jako jedynej obowiązującej radykalnej narracji Ruchu Narodowego. Skutkowałoby to wynikiem wyborczym w granicach poparcia Ruchu Narodowego czyli około 1%. Głosy zmierzające do podjęcia próby reformy Unii Europejskiej obecne są we wszystkich unijnych krajach i z kadencji na kadencję coraz więcej eurosceptycznych deputowanych znajduje się także w Parlamencie Europejskim. Natomiast startowanie do Parlamentu Europejskiego pod hasłem zniszczenia Unii Europejskiej osobiście traktuję jako przeciwskuteczne i nie całkiem teleologiczne.

Reklama / Advertisement

Foto: FB/Stowarzyszenie Skuteczni

 

Prof. Piotrowski: Kto rządzi Polską? Jakie były prawdziwe przyczyny wymiany Szydło na Morawieckiego? [WIDEO]

Reklama / Advertisement