REKLAMA

Reklama

Skórniewski: Średniowieczne katedry były świadectwem niespożytego ducha ówczesnych ludzi [WIDEO]

143

Gościem “Komentarza Mediów Narodowych” i red. Michała Jelonka był red. naczelny naszego portalu – Rafał Skórniewski. Duża część rozmowy poświęcona była pożarowi, jaki dotknął w poniedziałek gotycką katedrę Notre-Dame de Paris w stolicy Francji.

– Miałem w swoim życiu to szczęście czytać kilka książek o budowie tych monumentalnych budynków, jakimi były średniowieczne katedry – mówił Rafał Skórniewski. – Te katedry były czymś niesamowitym, tworzonym niejednokrotnie przez pokolenia, przez małą społeczność, przy olbrzymich i proporcjonalnie – nieporównywalnych do dzisiejszych – nakładach finansowych. Były świadectwem niespożytego ducha tych ludzi ale i olbrzymiego wysiłku fizycznego i materialnego. Świadczy to o ich wielkim zaangażowaniu i o potędze, jaką stanowi cywilizacja europejska, cywilizacja łacińska. To ogromny cios w naszą kulturę, naszą historię.

Odnosząc się do pojawiających się w przestrzeni publicznej wyrazów satysfakcji lub drwin z pożaru w Paryżu, gość programu stwierdził, że nawet przy innych poglądach politycznych czy religijnych, należy szanować pomniki historii i kultury.

Reklama

Reklama

Zapytany o komentarz prezydenta Dudy, który napisał iż że “odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Odbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeo-chrześcijańskim fundamencie”, przypomniał że pojęcie judeochrzescijaństwa jest fałszywe. Powołał się na prace historiozoficzne prof. Feliksa Konecznego, który był twórcą oryginalnej teorii cywilizacji wykazującej zasadnicze różnice a nawet wykluczające się nawzajem cechy cywilizacji łacińskiej i żydowskiej.

Skórniewski zwrócił uwagę na problemy masowej imigracji i islamizacji kontynentu, winiąc przede wszystkim przede wszystkim samych Europejczyków, którzy odwracają się od własnego dziedzictwa i nie dbają o przyszłość swoich społeczeństw.

Zapytany o najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego wyraził przekonanie, że siły krytyczne wobec UE powinni odnieść sukces i doprowadzić do dużych zmian w tej strukturze. Małe jest jednak prawdopodobieństwo, iż już w najbliższej kadencji uda się całkiem odebrać władzę dotychczasowym elitom. Może to być jednak początek drogi do takiego zdarzenia za kolejnych 5 lat.

REKLAMA