Sklepy nie obsłużą klientów bez masek. Szumowski: “Będzie to wprowadzone jako norma prawna”

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zdaje się ogrom swojej energii kierować w walkę z tymi, którzy nie mogą bądź nie chcą nosić maseczek. W dzisiejszym wywiadzie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” przekonywał, że przeciwskazania medyczne do zakładania maski są rzadkie, a można ją zastąpić przyłbicą.

Powiedział też, że rząd Mateusza Morawieckiego opracowuje rozwiązania prawne, które spowodują, że osoby prowadzące sklepy będą mogły odmówić obsłużenia klienta bez maski.

– Będzie to wprowadzone jako norma prawna, co najmniej w rozporządzeniu. Nastąpi to jeszcze w tym miesiącu – powiedział. Pytany o to, czemu politycy nie noszą publicznie maseczek powiedział.

– Ale czy premier miałby ją nosić np. na wolnym powietrzu, podczas któregoś ze służbowych wyjazdów? Zostałby zaraz oskarżony o nadmierną demonstrację – stwierdził i dodał, że “faktycznie choćby na niektórych wiecach przedwyborczych kandydaci nie zawsze przestrzegali reżimu sanitarnego”. Minister wypowiedział się też w sprawie otwarcia szkół.

– Ich zamknięcie powoduje, że de facto 2 mln dorosłych jest wyłączonych z aktywności zawodowej. Na to nie możemy już sobie pozwolić. Nie da się funkcjonować przez cały rok w warunkach zamknięcia całego kraju – zaznaczył, ale dodał, że to premier podejmie decyzję.

– Na pewno uwzględnimy regionalizację w powiatach. Możliwe, że w rejonach z dużą liczbą zakażeń będzie więcej kształcenia zdalnego. Wytyczne dla danego powiatu będzie przygotowywać inspekcja sanitarna. W każdej szkole konkretne decyzje podejmie jej dyrektor. W tej chwili nie mamy danych wskazujących, że otwarcie szkół jest zagrożeniem – mówił Łukasz Szumowski

REKLAMA/Advertisement