Skazana na śmierć chrześcijanka Asia Bibi po 7 latach uniewinniona przez Sąd Najwyższy Pakistanu [WIDEO]

Asia Bibi (faktycznie Asia Norin) – katoliczka z Pakistanu skazana na śmierć za bluźnierstwo przeciw islamowi – która w listopadzie 2011 r. jako pierwsza kobieta w Pakistanie została skazana na karę śmierci przez powieszenie „za bluźnierstwo przeciw Mahometowi”, została ostatecznie uniewinniona.

Od tego momentu większość czasu kobieta spędziła w celi śmierci, oczekując na wykonanie wyroku. W jej obronie na całym świecie protestowały tysiące ludzi, liczne organizacje oraz politycy.

REKLAMA/Advertisement

Sąd Najwyższy w Pakistanie zniósł wyrok śmierci za bluźnierstwo nie bacząc na szereg gróźb przemocy i protestów ze strony ugrupowań islamistycznych w kraju. Sąd w Islamabadzie pod przewodnictwem naczelnego sędziego Saqiba Nisara, wydał wyrok w środę rano, po trzytygodniowym procesie. Mógł on trwać krócej, gdyby nie zamieszki i groźby śmierci pod adresem sędziów, jeśli nie podtrzymaliby oni kary śmierci.

Asia Bibi pochodzi z wioski Ittanwali w Pakistanie. Jest chrześcijanką, żoną Ašiqa Masiha i matką pięciorga dzieci. Wioska Ittanwali była w czerwcu 2009 r. zamieszkana przez ok. 1500 rodzin, z czego 3 rodziny stanowiły mniejszość chrześcijańską. 14 czerwca 2009 r. Asia Bibi pracowała w polu ze swoimi muzułmańskimi koleżankami przy zbiorach falsy. Ze względu na panujący tego dnia upał kobieta napiła się wody ze znajdującej się na polu studni. Niektóre z jej muzułmańskich koleżanek uznały wówczas, że woda ze studni stała się „nieczysta”, ponieważ napiła się z niej chrześcijanka. Koleżanki Asi Bibi dodały, że aby mogły się napić, chrześcijanka musi przejść na islam. W odpowiedzi Asia Bibi wypowiedziała m.in. słowa: „Jezus Chrystus umarł za moje grzechy i za grzechy świata. A co zrobił Mahomet dla ludzi?”. Natychmiast po wypowiedzeniu tych słów Asia Bibi została poturbowana i uciekła z miejsca zdarzenia. Według niektórych źródeł rzeczywistym powodem incydentu był spór między Asią Bibi a jedną z jej muzułmańskich sąsiadek o zniszczenie mało wartościowego przedmiotu.

REKLAMA/Advertisement

Jak donosi „Dawn”, najstarsza i najpopularniejsza w Pakistanie gazeta anglojęzyczna, zaraz po ogłoszeniu wyroku w niektórych miejscowościach rozpoczęły się gwałtowne protesty organizowane przez partie islamistyczne.

za: theguardian.com
Wikipedia
dawn.com

REKLAMA/Advertisement