Skandal w Chicago! Polski kościół pójdzie na sprzedaż – tak zdecydował arcybiskup …

– Abp Chicago Blase Cupich poinformował o ostatecznym zamknięciu polskiego kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Pilsen. Teren wokół kościoła jest bardzo atrakcyjny, a jego wartość szacuje się na ok. 10 milionów dolarów. “Kościół św. Wojciecha utraci swój sakralny charakter i zostanie adoptowany do celów świeckich” – głosi list do wiernych opublikowany przez portal wsensie.pl.

Kard. Blaise Cupich stwierdził, że świątynia zostanie zdesakralizowana i przeznaczona do celów świeckich. Hierarchę nie interesuje fakt, że została przed ponad 100 laty zbudowana przez imigrantów z Polski i przypomniał o “zasobach parafii i znacznych potrzebach inwestycyjnych niezbędnych do naprawy i stabilizacji budynku kościoła”.

Kościół jest na liście zabytkowych obiektów Chicago. Proboszczem jest ks. Michael Enright, który rozpoczął remont wież, na ukończenie, którego potrzeba aż 3 milionów dolarów. Polscy wierni jednak nie dają wiary włodarzom diecezji i przypominają, że kilka kościołów już zlikwidowano powołując się na sytuację finansową.

– Przez te rusztowania kościół bardzo się zadłużył. To są bardzo duże pieniądze. Chcą pokazać, że kościoła nie stać, żeby to wszystko spłacić. “Kościół trzeba wyremontować”, “nie ma na to pieniędzy”, “jest mało ludzi” itd. – stara śpiewka. W taki sposób zlikwidowanych w okolicy kilka pięknych, polskich kościołów, które zostały zburzone i ich w ogóle nie ma – twierdzi jeden z rozmówców wsensie.pl.

REKLAMA/Advertisement

– Kuria robi wokół tego wielką tajemnicę. Ludzie rozpoczęli protest, więc zaczęli ograniczać Msze św. W ostatnich latach było już tak, że Msza św. po polsku była sprawowana tylko co drugą niedzielę, żeby Polaków stamtąd wypędzić, tzn. zniechęcić do chodzenia do kościoła (…) duża grupa Polaków, tych których przodkowie budowali tę świątynię, no bo oni tam przecież mieszkają albo dojeżdżają, próbowała ten kościół ratować. Były jakieś protesty, organizowali modlitewne czuwania, adoracje Najświętszego Sakramentu. Ludzie desperacko chcieli ten kościół uratować – gorzko dodaje.

Trzeba koniecznie dodać, że kard. Blaise Cupich cieszący się zaufaniem papieża Franciszka jest ostatnio oskarżany o ukrywanie i tuszowanie przestępstw popełnianych przez swojego poprzednika – Josepha Bernardina zmarłego w 1996 roku. Zmarły hierarcha miał brać udział w rytualnych, satanistycznych orgiach, w czasie których miał zgwałcić nastolatkę, która potem bezskutecznie domagała się wyjaśnienia sprawy przez kościelne władze. Podobna sprawa była przed laty opisana w powieści ks. Malachiego Martina “Dom smagany wiatrem”. Kard. Cupich miał ukrywać przed wymiarem sprawiedliwości dokumenty i korespondencję w tej przerażającej kwestii.

REKLAMA/Advertisement

za: DoRzeczy.pl

REKLAMA/Advertisement