Siedmiu prezesów zatrzymanych przez CBŚP. Chodzi o wyłudzenia środków unijnych

Oficerowie CBŚP zatrzymali siedem osób, którzy byli prezesami firm “słupów” wyłudzających m. in. unijne środki. Straty szacowane są na 80 mln złotych, a zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia. Prokuratura Krajowa podaje, że podstawą do wszczęcia dochodzenia było zawiadomienie ws. wyłudzenia pożyczek z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dokonały tego dwie firmy oraz 89 powiązanych z nimi innych podmiotów.

– W toku śledztwa ustalono, że jeden z banków realizował szereg programów wsparcia przedsiębiorców z wykorzystaniem środków europejskich, w tym przeznaczonych na instrumenty zwrotne. W tym ostatnim przypadku bank korzystał z usług pośredników finansowych wybieranych w trybie przetargów nieograniczonych na podstawie Prawa zamówień publicznych – głosi komunikat prokuratury.

Śledczy informują, że pośrednikami było konsorcjum stworzone przez dwie spółki: poznańską i warszawską. Spółki te zawarły 19 umów operacyjnych z instytucją zarządzającą środkami, które umożliwiały udzielanie pożyczek mikro, małym i średnim przedsiębiorcom na terenie 12 województw. Szkody szacowane są na 80 mln złotych.

Prokurator postawił zatrzymanym zarzuty udziały w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustw o znacznej wartości. Zastosowano środki zapobiegawcze takie jak zakaz opuszczania kraju, dozór policyjny czy poręczenia majątkowe.

za: DoRzeczy.pl

REKLAMA/Advertisement