Serbski minister obrony: Działania na rzecz stworzenia Wielkiej Albanii zagrażają pokojowi na Bałkanach

Serbski minister obrony ostrzegł, że ekspansjonistyczne ambicje Albanii zagrażają pokojowi i stabilności na Bałkanach. Aleksandar Vulin, który wcześniej piastował m.in. stanowisko ministra ds. Kosowa i Metochii, stwierdził to w wywiadzie dla agencji prasowej TASS w poniedziałek.

– Głównym zagrożeniem dla Bałkanów jest obecnie utworzenie Wielkiej Albanii i jej próba zdobycia przyczółka na terytoriach innych państw: od Czarnogóry, północnej Macedonii, terytorium Kosowa i Metohiji po część środkowej Serbii […] Jedynym krajem, który się temu sprzeciwia, jest Serbia.

REKLAMA/Advertisement

Według Vulina, po przystąpieniu Macedonii Północnej do NATO, wszyscy Albańczycy będą żyć w jednej strefie bezpieczeństwa politycznego, ale premier Albanii wyraził jednak życzenie „wyeliminowania granic między państwami, w których mieszkają Albańczycy”.

– Mieszkają w czterech krajach i to jest alarmujące. […] Ponadto Unia Europejska i NATO zamykają oczy na formowanie Wielkiej Albanii – dodał minister serbski.

REKLAMA/Advertisement

Polityk podkreślił, że jeśli ktoś chce rozwiązać albański problem narodowy na Bałkanach, powinien również rozwiązać narodowy problem Serbii.

– Nie możemy dać Albańczykom niczego, nie dając tego Serbom tego samego. Dlatego używam tej okazji, aby ostrzec cały świat: nie bawcie się ogniem! Nie twórzcie Wielkiej Albanii na serbskiej ziemi.

Wielka Albania to ruch polityczny we współczesnej historii narodu albańskiego, dążący do zjednoczenia wszystkich etnicznych Albańczyków w obrębie jednego państwa. Oprócz istniejącej Republiki Albanii termin ten obejmuje roszczenia do regionów w sąsiednich państwach, w tym do Kosowa i Doliny Preszewskiej w Serbii, terytoriów w południowej Czarnogórze, północno-zachodniej Grecji (greckie jednostki regionalne Tesprotia i Preweza, które Albańczycy określają jako Chameria i inne terytoria należące do dawnego wilajetu (prowincji – przyp. red.) Janiny Imperium Osmańskiego i część zachodniej Macedonii Północnej.

za: tass.com

 

WAŻNE! Jeśli obchodzi Cię sprawa ustawy 447, posłuchaj apelu szefa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości [WIDEO]

REKLAMA/Advertisement