REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Sekretarz Morawieckiego storpedował przyznanie nagrody dla dr Ewy Kurek. Wcześniej spotkał się z rabinem, który jadł kolację z premierem

4546

– Polska odwołuje ceremonię honorującą domniemaną antysemitkę, napisał na Twitterze Andrzej Pawluszek, b. wicedyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT) w Amsterdamie, a obecnie Sekretarz Prezesa Rady Ministrów.

Do komentarza dołączony jest link do artykułu amerykańskiej agencji Associated Press, w którym czytamy:

– Polscy urzędnicy interweniowali, aby uniemożliwić autorce oskarżonej o antysemityzm otrzymanie nagrody w polskiej placówce dyplomatycznej w Stanach Zjednoczonych. Prywatna polska organizacja z siedzibą w USA planowała wręczenie nagród w konsulacie polskim w Nowym Jorku w przyszłym tygodniu trzem osobom. Jedna z polskich pisarek, Ewa Kurek, twierdzi, że Żydzi bawili się w gettach podczas niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej. Poglądy Kurek są obraźliwe dla krewnych ocalałych z Holokaustu (…) Inicjatywa groziła, że ​​stanie się kolejną bolączką PR-ową dla polskiego rządu, który boryka się z międzynarodową krytyką ustawy o Holokauście, która zdenerwowała Izrael, a przez wielu postrzegana jest jako próba historycznego rewizjonizmu. Andrzej Pawluszek, doradca premiera RP, powiedział w środę, że nagroda nigdy nie była inicjatywą rządową, ale władze podjęły działania, by powstrzymać wydarzenie, które prowadziłoby do podziałów.

Reklama / Advertisement

Dr Ewa Kurek w przyszłą środę miała dostać nagrodę „Jan Karski Humanitarian Award”, którą honorowane są osoby wykazujące się społeczną odwagą w obliczu nasilającej się presji, inercji biurokratycznej, bezprawia czy zobojętnienia i spieszące z pomocą tym, którzy padają ofiarą prześladowań – np. przemocy fizycznej bądź dyskryminacji na tle kulturowym.

W kolejnym poście Pawluszek chwali się zdjęciami z rabinem Shmuley’em Boteach’em, którego nazywa “wielkim przyjacielem Polski”. O rabinie pisaliśmy tutaj: Rabin Boteach: Podczas koszernej kolacji premier Morawiecki pokornie wysłuchał moich argumentów przeciwko ustawie o IPN

Foto: Twitter/Andrzej Pawluszek

Reklama / Advertisement