REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Sekretarz generalny NATO poparł przeprowadzone w nocy naloty na Syrię

352

Dzisiaj rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poparł wspólne naloty przeprowadzone przez USA, Wielką Brytanie i Francję w Syrii.

– Popieram działania podjęte przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję przeciwko obiektom i instalacjom broni chemicznej syryjskiego reżimu – powiedział Stoltenberg w oświadczeniu. – NATO konsekwentnie potępia kontynuowanie przez Syrię używania broni chemicznej jako oczywiste naruszenie międzynarodowych norm i porozumień. Używanie broni chemicznej jest niedopuszczalne, a odpowiedzialni muszą być pociągnięci do odpowiedzialności. Ataki zmniejszą zdolność reżimu do przeprowadzania dalszych ataków na ludność Syrii za pomocą broni chemicznej.

Przywołując konsekwentne potępienie przez NATO dalszego używania broni chemicznej przez Syrię, szef sojuszu powiedział, że domniemane użycie takiej broni było wyraźnym naruszeniem międzynarodowych norm i porozumień.

Reklama / Advertisement

– NATO uważa użycie broni chemicznej za zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa i uważa, że ​​konieczne jest działanie, aby chronić konwencję o broni chemicznej. To wymaga zbiorowej i skutecznej reakcji ze strony społeczności międzynarodowej – dodal Stoltenberg.

Prezydent Donald Trump wydał przed godz. 3. czasu polskiego rozkaz ataku na syryjską bazę al-Szajrat w prowincji Homs, z której według Amerykanów syryjskie władze przeprowadziły atak chemiczny w Chan Szajchun. Ostrzał przeprowadzono z amerykańskich niszczycieli USS Porter i USS Ross, znajdujących się we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego.

Reklama / Advertisement