REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Sekretarz generalny FPÖ: Nie będziemy współtworzyć Ruchu Steve’a Bannona

164

Sekretarz generalny Wolnościowej Partii Austrii (Freiheitliche Partei Österreichs, FPÖ) i poseł do Parlamentu Europejskiego – Harald Vilimsky, podczas występu w programie “Zeit im Bild 2” emitowanego przez publiczną telewizję ORF-Tvthek, stwierdził że partia nie chce współpracować politycznie z byłym doradcą Donalda Trumpa, Steve’m Bannonem w celu utworzenia paneuropejskiego ruchu prawicowego.

– Chcemy tworzyć sojusze w Europie, ale robimy to niezależnie od USA, Rosji czy kogokolwiek innego – powiedział Vilimsky. – Chcemy rozwijać się samodzielnie, rozwijać nasz program i pomysły na własną rękę, ale z pewnością nie pod przewodnictwem kogoś aktywnego w Stanach Zjednoczonych.

Reklama / Advertisement

Zgodnie z tym co powiedział Vilimsky, FPÖ rozważa jednak współpracę z Bannonem w niektórych obszarach, takich jak think tanki lub media cyfrowe.

Bannon, były doradca prezydenta USA Donalda Trumpa, zapowiedział w ubiegłym miesiącu, że zamierza założyć fundację z siedzibą w Brukseli o nazwie The Movement (Ruch), aby doradzać i koordynować różne prawicowe partie i grupy polityczne kontynentu przed wyborami w 2019 r.

Do tej pory odmówili mu liderzy niemieckiej AfD oraz przynajmniej część działaczy francuskiego RN. W poprzednią środę Bannon spotkał się z Giorgią Meloni, przewodniczącą Braci Włochów. Dwa dni potem włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini przyjął Steve’a Bannona w Rzymie. Wkrótce potem Salvini oficjalnie ogłosił, iż dołączył do założonej przez Bannona anty-europejskiej grupy, jak wynika z tweeta opublikowanego przez Mischaëla Modrikamena, belgijskiego polityka i współzałożyciel Partii Ludowej (Parti populairePP), który jest również członkiem ruchu eurosceptycznego Bannona.

Zapytany we wtorek o możliwą współpracę z Amerykaninem, Viktor Orban powiedział podczas konferencji prasowej w Brukseli, iż “nie interesuje się rzeczami, które nie dotyczą Węgier”.

Reklama / Advertisement

za: thelocal.at
msn.com

Dziennik Narodowy poleca