REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Schetyna murem za … Timmermansem i Brukselą: Tak trzymać i nie odpuszczać.

941

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna w rozmowie z “Rzeczpospolitą” nie zmienia swojej wyjątkowo antypolskiej retoryki i w sporze rządu Prawa i Sprawiedliwości z Komisją Europejską, która naciska na zaniechanie reform sądownictwa w Polsce staje po stronie eurokratów. Szef PO nie ukrywa, że to Frans Timmermans i spółka powinni mieć pierwszeństwo w decydowaniu o tym, co dzieje się w Polsce.

Dzisiaj do Warszawy przyjeżdża właśnie wyjątkowo antypolski wiceszef KE i Schetyna stwierdził, że otrzyma on poparcie od Platformy Obywatelskiej: “Powiedziałbym, że KE ma tak trzymać i nie odpuszczać rządowi PiS łamiącemu praworządność. Żadnych kompromisów”. Szef PO dodaje w rozmowie z “Rzeczpospolitą”, że obawia się upadku Unii Europejskiej:

– Trzeba twardo egzekwować zasady praworządności i zawisłości sądów, inaczej jeden z najważniejszych krajów UE stanie się państwem niedemokratycznym. Zgoda na upadek praworządności w Polsce może być początkiem końca Unii Europejskiej – stwierdza.

Reklama / Advertisement

Pytany o możliwości kompromisu rządu z Brukselą, Schetyna odpowiada, że jest za porozumieniem, ale “partia Kaczyńskiego zabrnęła za daleko w niszczeniu państwa prawa, by teraz się wycofać. Nie ma nawet światełka w tunelu”. Lider PO skomentował również słynny list byłych polityków wśród których roiło się od dawnych donisicieli Służby Bezpieczeństwa. Byli prezydenci, premierzy i szefowie MSZ donosili do KE, że ustawa o Sądzie Najwyższym łamie konstytucję. Były szef MON Antoni Macierewicz nazwał go “zdradą narodową” i porównał do Targowicy. Z kolei według Schetyny, Targowica to sprzeciw wobec Brukseli, który dość niemrawo wyraża PiS:

– Współczesną wersją targowicy jest PiS – odpowiada Schetyna. – To oni przecież walczą z Konstytucją, wolnością i europejskością polski. Realizują politykę, która służy Wschodowi, służy Rosji Putina. Ten, kto odwraca się tyłem do Europy, a to PiS robi w relacjach nie tylko z KE, Parlamentem Europejskim, ale i całą Unią Europejską, stoi twarzą do Putina – podsumowuje szef PO.

onet.pl

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement