Schetyna chce dymisji premiera i pragnie “strząsnąć PiS-owską szarańczę”. Mocne słowa lidera PO …

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział dzisiaj, że Koalicja Obywatelska złoży wniosek o odwołanie ze swojej funkcji premiera Mateusza Morawieckiego, któremu zarzuca kłamstwo. Szef PO zapowiedział również, że chce wygrać wybory samorządowe i ” strząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa PiS-owską szarańczę”.

– Dziś przyszedł czas, żeby głośno domagać się poszanowania podstawowych wartości. Musimy sięgnąć do podstaw i przypomnieć, co jest fundamentem zdrowej wspólnoty i silnego państwa. Musimy twardym sprzeciwem odpowiedzieć na kłamstwo, pogardę, nienawiść. Dlatego właśnie tu, w Poznaniu chcę ogłosić, że jako Koalicja Obywatelska złożymy wniosek o odwołanie Mateusza Morawieckiego z funkcji Prezesa Rady Ministrów – powiedział Schetyna.

REKLAMA/Advertisement

Przewodniczący PO skupił się przede wszystkim na ujawnionych przed kilkoma tygodniami nagraniach z udziałem Mateusza Morawieckiego i jego słowach, kiedy obecny szef rządu stwierdził, że “ludzie są tacy głupi”:

– Złożymy ten wniosek, bo nie może być premierem Polski ktoś, komu udowodniono kłamstwo. Nie może rządzić ktoś, kto mówi “ludzie są tacy głupi, że to działa” – to było o was, o mnie, o każdym z nas – o pielęgniarce, o kierowcy ciężarówki, nauczycielce, sprzedawcy, u którego robimy zakupy. Wszyscy są dla niego głupi, każdego można oszukać, wykorzystać i wykiwać. Jak trzeba gardzić Polakami, żeby tak o nich mówić? – mówił Schetyna.

REKLAMA/Advertisement

Grzegorz Schetyna zagrzewał również do mobilizacji przed wyborami samorządowymi i mówił o wyborze między “wolnością” i “brakiem wolności”. Nie zabrakło również kwiecistej metafory, która popisał się szef PO:

– Musimy wygrać te wybory i zmobilizować wszystkie pozytywne siły i strząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa PiS-owską szarańczę – zapowiedział i dodał, że Jarosław Kaczyński chce “wypchnąć Polskę na Wschód”. Schetyna odniósł się także do zmian w Sądzie Najwyższym i nominacji 27 sędziów, których powołał prezydent Andrzej Duda. Zagroził, że będą musieli “oddać każdą nienależną złotówkę”:

– Panie i panowie sędziowie, którzy bezprawnie, bez moralnych skrupułów połasiliście się na stanowiska sędziów SN – oddacie narodowi polskiemu każdą nienależną złotówkę, każdy grosz pobrany na zawłaszczonych stanowiskach, podobnie jak sędziowie “dublerzy” TK – Rzeczpospolita nie będzie tolerować anarchii i bezprawia – podkreślił Grzegorz Schetyna.

za: onet.pl