Saudyjski szejk: Szariat zabrania robienia zdjęć zwierzętom

Wpływowy saudyjski duchowny Szejk Saleh Al-Bin Fawzan Fazwan – członek Saudyjskiej Rady Wyższych Uczonych Islamskich wydał przed paroma tygodniami fatwę dotyczącą kwestii robienia zdjęć domowym zwierzakom, które coraz częściej są wstawiane przez Saudyjczyków na konta ich profili społecznościowych. Szejk zaniepokojony jest faktem, ze jego rodacy “chcą być jak ludzie Zachodu”.

– Wykonywanie zdjęć jest zabronione, o ile nie zachodzi absolutna konieczność. Dotyczy to kotów, psów, wilków, wszelkich zwierząt – oświadczył szejk.

Sam Koran nie wypowiada się na temat zakazu przedstawiania istot żywych. Dopiero tradycja hadisów, tj. opowieści o życiu Proroka, stopniowo buduje przekonanie, że tworzenie plastycznych wizerunków Mahometa, jego bezpośrednich towarzyszy oraz wcześniejszych proroków (w tym Jezusa), jest naganne. Nigdy nie była to jednak tradycja spójna, a zakaz nigdy nie był ścisły. Niektórzy uczeni islamscy od pokoleń twierdzili jednak, ze nie wolno w żaden sposób utrwalać wizerunku istot żyjących. Stad pojawiła się bardzo popularna w świecie islamskim ozdobna kaligrafia i wielość motywów roślinnych (rośliny nie podlegały temu zakazowi).

za: newsweek.com

REKLAMA/Advertisement