REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Salvini zamyka włoskie porty przed statkiem z 600 migrantami. Również Malta odmawia ich wpuszczenia

748

Statek przewożący 629 migrantów utknął na Morzu Śródziemnym po tym, jak nowy włoski minister spraw wewnętrznych – Matteo Salvini z Ligi Północnej Włoch odmówił zgody na wpłynięcie do jakiegokolwiek portu we Włoszech.

Salvini zaproponował, by Malta zaakceptowała “Aquariusa”, ale i to państwo jest niechętne. Maltańskie władze mówią, że niemiecka organizacja charytatywna SOS Méditerranée podjęła z morza migrantów na wodach libijskich, co oznacza, że ​​podlegają oni jurysdykcji Włoch.

SOS Méditerranée, która zarządza statkiem, oznajmiła że statek został poinstruowany przez Włoskie Centrum Koordynacji Ratownictwa Morskiego, aby zatrzymał się na swoim obecnym stanowisku, w odległości 35 mil morskich od Włoch i 27 mil morskich od Malty.

Reklama / Advertisement

– Naszym celem jest zejście na ląd w bezpiecznym porcie 629 osób obecnych na pokładzie” Aquariusa”. Niektóre uratowaliśmy wczoraj wieczorem w trudnych warunkach – powiedziała w niedzielę agencji informacyjnej Reuters rzeczniczka SOS Méditerranée, Mathilde Auvillain.  – Wśród uratowanych i sprowadzonych na pokład “Aquariusa” jest 123 nieletnich bez opieki, 11 młodszych dzieci i 7 kobiet w ciąży.

Agencja ONZ ds. Uchodźców we Włoszech wezwała “zaangażowane państwa i podmioty” do “szybkiego znalezienia rozwiązań umożliwiających migrantom i uchodźcom na pokładzie Wodnika bezpieczne i szybkie bezpieczne zejście na ląd”.

Salvini tymczasem powtórzył w niedzielę, że Włochy mówią “nie handlowi ludźmi i biznesowi nielegalnej imigracji”.

– Malta nie przyjmuje nikogo – powiedział. – Francja wypycha ludzi z powrotem na granicy, Hiszpania broni swojej granicy.

ParkerShop.pl: Zestawy Parker Urban już od 199 zł

Salvini mówi, że rozważa podjęcie działań przeciwko organizacjom ratującym migrantów na morzu. Wcześniej oskarżył ich o bycie w zmowie z szmuglerami. Krytycy rządu twierdzą, że jego plan deportacji imigrantów jest niewykonalny i może wywołać falę rasizmu i upolitycznić kwestię humanitarną.

Reklama / Advertisement

za: bbc.com

Reklama / Advertisement