REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Salvini zamiast Junckera na czele Komisji Europejskiej? Włoski wicepremier tego nie wyklucza

705

Włoski wicepremier Matteo Salvini, przewodniczący Ligi Północnej w wypowiedzi dla lewicowego dziennika “La Repubblica” powiedział, że może kandydować w wyborach na stanowisko szefa Komisji Europejskiej po najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Następne wybory zaplanowano na 23-26 maja.

Salvini potwierdził, że zaprzyjaźnieni politycy w całej Unii Europejskiej chcą, aby odniósł sukces i pomysł ten przemawia do niego. Włoch spotkał się w ostatnich miesiącach z m.in. węgierskim premierem Viktorem Orbanem i kilkukrotnie z Marine Le Pen, badając sposoby współpracy przed wyborami parlamentarnymi w maju. Ścisły sojusz zapowiedział już z partią tej drugiej: Zgromadzeniem Narodowym. Głosowanie w maju odegra kluczową rolę w kształtowaniu składu następnej Komisji UE, kiedy kadencja Jean-Claude’a Junckera zakończy się w październiku 2019 r.

– To prawda, wielu przyjaciół w krajach europejskich pytało, oni mi to proponują – powiedział Salvini. – To komplement, że uważają mnie za punkt odniesienia w kwestii obrony ludzi, nawet poza Włochami.

Reklama / Advertisement

Dodał jednak, że nadal nie zdecydował, czy zaakceptuje kandydaturę.

– Pomiędzy budżetem, Europą, imigrantami, nie miałem czasu ani środków, aby ocenić propozycję – powiedział w rozmowie z gazetą. – Maj wciąż jest daleko. Zobaczymy, myślę o tym.

Nie pozostawił jednak wątpliwości, kogo widzi jako zwycięzców kolejnych wyborów do UE.

ParkerShop.pl: Zestawy Parker Urban już od 199 zł

– Ci ludzie rozmawiają z oblężonych bunkrów, ponieważ wiedzą, że za sześć miesięcy zostaną odesłani do domu, gdy wiatr zmian przebije Europę – powiedział Salvini.

za: repubblica.it

Reklama / Advertisement