Salvini nie odpuszcza! Chce zamknąć porty dla zagranicznych statków ratujących imigrantów.

Wicepremier i szef włoskiego MSW Matteo Salvini powiedział, że będzie domagać się zamknięcia portów we Włoszech przed zagranicznymi statkami uczestniczącymi w misjach międzynarodowych, które patrolują i ratują nielegalnych imigrantów na wodach Morza Śródziemnego.

Jest to kolejny ruch rządu w Rzymie, który konsekwentnie prowadzi politykę walki z nielegalną imigracją. Wcześniej włoskie władze zakazały wpuszczania statków organizacji pozarządowych zabierających na pokłady imigrantów z łodzi i pontonów. Matteo Salvini wydał dzisiaj oświadczenie, w którym powiedział:

Po zatrzymaniu statków organizacji pozarządowych, w czwartek przedstawię na forum europejskim w Innsbrucku włoską prośbę o zablokowanie zawijania do włoskich portów statków międzynarodowych misji obecnych w tej chwili na Morzu Śródziemnym – powiedział wiceszef rządu w Rzymie.

Salvini ma przedłożyć ten wniosek na podczas pierwszego spotkania szefów MSW krajów Unii Europejskiej podczas prezydencji Austrii, która 1. lipca przewodniczy wspólnocie. Polityk dodał, że poprzednicy obecnego rządu podpisali porozumienia, które dawały swobodę załogom statków zwożących imigrantów:

Niestety włoskie rządy w ostatnich pięciu latach podpisały porozumienia, na mocy których wszystkie te statki zostawiały imigrantów we Włoszech – dodał.

Odnosząc się do tych umów, parafowanych przez poprzednie władze, Matteo Salvini stwierdził: “Z naszym rządem muzyka się zmieniła”. Dzisiejsze oświadczenie włoskiego wicepremiera to z pewnością reakcja na przybicie irlandzkiego okrętu “Samuel Beckett” do portu w Messynie ze 106 imigrantami na pokładzie. Włoski wicepremier i lider Ligi Północnej po raz kolejny pokazuje, że zapowiedzi walki z nielegalną imigracją nie były rzucaniem słów na wiatr i cały czas są realizowane.

REKLAMA/Advertisement

za: wPolityce.pl