REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Salvini o statku z imigrantami: Statek musi być zajęty, a jego załoga aresztowana

582

– Nielegalny statek Lifeline jest na wodach Malty z 239 imigrantami. Dla bezpieczeństwa załogi i pasażerów poprosiliśmy Maltę, by otworzyła swoje porty – napisał szef włoskiego MSW Matteo Salvini na Twitterze.

– Jednak jasnym jest, że statek musi być zajęty, a jego załoga aresztowana. Nigdy więcej na morzu celem przemycania ludzi – dodał.

Lifeline, przewożący migrantów podjętych z morza w pobliżu libijskiego wybrzeża, jest jednym z dwóch statków obsługiwanych przez niemiecką organizację pozarządową Mission Life Line, którą Włosi obiecali zlikwidować. Jest ona oskarżana również o nielegalne posługiwanie się holenderską banderą. To, czy statek jest holenderski, jest przedmiotem debaty. Delegacja holenderska w UE stwierdziła w tweecie, że statki nie zostały zarejestrowane w Niderlandach i nie pływają pod ich banderą. Jednak Mission Lifeline opublikowała później na Twitterze dokument rejestracyjny który mówi, że statki pływają jednak pod holenderską banderą. Grupa również napisała, że przeprowadziła kolejną “akcję ratunkową” chociaż nie jest jasne, ilu dodatkowych imigrantów, jeśli w ogóle, wsiadło na ich statek.

Reklama / Advertisement

Związany z Ruchem Pięciu Gwiazd Danilo Toninelli – od 2018 r. minister infrastruktury i transportu – powiedział wcześniej, że statek złamał prawo, zabierając migrantów, mimo że libijska straż przybrzeżna już interweniowała, aby ich ratować.

Reklama / Advertisement