Salvini o śledztwie prokuratury ws. imigrantów: Zablokowanie nielegalnej imigracji obowiązkiem ministra.

Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini objęty został śledztwem prokuratorskim dotyczącym przetrzymywanie osób, nadużycia władzy oraz nielegalnego aresztowania. Sprawa ta dotyczy statku z imigrantami, a sam włoski wicepremier odpowiada na zarzuty prokuratury mówiąc, że jego obowiązkiem jako ministra jest zablokowanie nielegalnej imigracji.

Śledztwo wszczęła prokuratura na Sycylii w związku ze sprawą statku Straży Przybrzeżnej “Diciotti” z ponad 130 imigrantami, którzy nie mogą opuścić jednostki po poleceniu szefa MSW. Rząd w Rzymie domaga się od UE, aby inne kraje członkowskie przyjmowały przybyszów z Afryki do siebie. Obok Salviniego, śledztwem objęto innego rządowego urzędnika w randze szefa gabinetu. Sam wicepremier nie ukrywa wzburzenia działaniem prokuratury mówiąc o “hańbie”:

– Prowadzą śledztwo w sprawie ministra, który broni granic kraju. To hańba – komentuje ruch prokuratury szef włoskiego MSW. Dodaje, że “czeka z uśmiechem na prokuratora z Agrigento” i wyjaśni mu swoje racje. Włoski polityk nie ukrywa oburzenia działaniami, a raczej ich brakiem w sprawie nielegalnego handlu bronią i narkotykami:

– Czekam aż prokurator zacznie prowadzić śledztwo w sprawie przemytników i tych, którzy wspomagają nielegalną imigrację. Przypominam mu, że przemytnicy kupują broń i narkotyki, które są potem są sprzedawane na przykład przed szkołami naszych dzieci – stwierdził i dodał, że koniecznością jest “reforma wymiaru sprawiedliwości”. Salvini powiedział też, że jego obowiązkiem jest zablokowanie imigracji:

Naród ma dość tego, że jest sługą. Zablokowanie nielegalnej imigracji nie jest prawem, lecz obowiązkiem ministra. Zrobiliśmy i wydaliśmy za dużo – powiedział. Włoski wicepremier podziękował również Albanii za przyjęcie części imigrantów oraz skrytykował Unię Europejską mówiąc: “Nadeszła chwila, aby obciąć finansowanie zbędnej instytucji” – zakończył.

za: tvn24.pl

REKLAMA/Advertisement