Salvini deklaruje poparcie dla Ruchu Steve’a Bannona

Steve Bannon, były doradca prezydenta USA Donalda Trumpa, zapowiedział w ubiegłym miesiącu, że zamierza założyć fundację z siedzibą w Brukseli o nazwie The Movement (Ruch), aby doradzać i koordynować różne prawicowe partie i grupy polityczne kontynentu przed wyborami w 2019 r.

Jak na razie akcesu zdecydowanie odmówili liderzy niemieckiej AfD oraz przynajmniej część działaczy francuskiego RN. W środę Bannon spotkał się z Giorgią Meloni, przewodniczącą Braci Włochów. W piątek włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini przyjął Steve’a Bannona w Rzymie. Wkrótce potem Salvini oficjalnie ogłosił, iż dołączył do założonej przez Bannona anty-europejskiej grupy, jak wynika z tweeta opublikowanego przez Mischaëla Modrikamena, belgijskiego polityka i współzałożyciel Partii Ludowej (Parti populaire, PP), która jest również członkiem ruchu eurosceptycznego Bannona.

W komentarzach do spotkania Salvini powiedział w sobotę, że przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego byłyby szansą na “historyczną zmianę i ostatnią szansą uratowania Europy”.

– Pracujemy nad tym, aby stać się główną europejską grupą parlamentarną i zapomnieć o tej smutnej socjalistycznej historii, która przyniosła bezrobocie i poczucie zagrożenia – dodał, wypowiadając się w trakcie politycznego i gospodarczego forum w mieście Cernobbio nad jeziorem Como.

Foto: TT/Mischaël Modrikamen

za: agi.it
thelocal.it

REKLAMA/Advertisement