Salvini chce kierować włoskim rządem: “Czy kandyduję na premiera? To jest pewne”

Wicepremier i minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini powiedział wczoraj wieczorem, że będzie ubiegał się o fotel premiera. Zadeklarował to w dniu, gdy zaapelował o rozpisanie przedterminowych wyborów związanych z rozpadem koalicji Ligi – której jest liderem oraz Ruchu Pięciu Gwiazd.

– Pytam Włochów, czy chcą dać mi pełnię uprawnień, by zrobić to co należy. Czy kandyduję na premiera? To jest pewne – mówił w rozmowie z dziennikarzami w Pescarze.

Głównym powodem rozłamu jest środowe głosowanie w Senacie przegrane przez Ruch Pięciu Gwiazd dotyczące kolei dużych prędkości na linii Turyn-Lyon (TAV). Ruch Pięciu Gwiazd głosowanie, który chciał przerwania budowy, przegrał, a przeszły postulaty opozycji poparte właśnie przez Ligę Salviniego. Sam wicepremier wydał komunikat po rozmowie z premierem Giuseppe Conte.

REKLAMA/Advertisement

– Powtórzyłem dzisiaj premierowi: chodźmy natychmiast do parlamentu, by przyjąć do wiadomości, że nie ma już większości, co jasno wynika z głosowania w sprawie TAV i oddajmy szybko głos wyborcom – napisał. Według Salviniego: “Nie ma sensu iść naprzód pośród ciosów sprzeciwu i kłótni, jak w ostatnich tygodniach”.

– Włosi potrzebują poczucia pewności i rządu, który będzie działał, a nie “Pana Nie”. Nie chcemy więcej stanowisk czy ministrów, nie chcemy przebudowy gabinetu ani rządów technicznych; po tym rządzie, który zrobił wiele dobrych rzeczy, są tylko wybory – dodał Salvini.

REKLAMA/Advertisement

Wedle sondażu Tecnè z 5 sierpnia na Ligę chce głosować rekordowa liczba 38 % wyborców. Ruch 5 Gwiazd popiera 17.5 % ankietowanych, Partię Demokratyczną – 22.4 %, Forza Italia – 8 %. Rośnie poparcie dla narodowców z Braci Włoch, którzy notują wynik 6 %.

za: rmf24.pl