REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł: Lech Wałęsa musi przeprosić Jarosława Kaczyńskiego [WIDEO]

358

– Wolność słowa i debaty publicznej stanowi jeden z istotnych fundamentów państwa prawa. Bez wolności słowa nie ma praw jednostki, ale wolność słowa nie jest wolnością absolutną. Jedną z jej granic jest ochrona dobrego imienia poszczególnych osób – powiedziała w uzasadnieniu dzisiejszego wyroku sędzia Weronika Klawonn.

Proces wytoczył szef PiS urażony wypowiedziami Wałęsy twierdzącemu, że jest on odpowiedzialny za katastrofę smoleńską oraz wydał polecenia “wrobienia” go, przypisując mu współpracę z SB.

– To jest oskarżenie, w najwyższym stopniu nieprzyjemne. To jest oskarżenie, że nie dbałem o życie, o swojego brata, ale też o życie 90 kilku innych osób, w tym wielu bardzo mi bliskich. To oskarżenie wyjątkowo ciężkie – powiedział Kaczyński podczas prowadzonych przed dwoma tygodniami na prośbę sądu negocjacji ws. ugody między stronami.

Reklama / Advertisement

Wałęsa ma w tygodniku „Newsweek” oraz na internetowej stronie Gazety Wyborczej i w radiu TOK.FM opublikować oświadczenie o treści:

– „Przepraszam pana Jarosława Kaczyńskiego za to, że w moich wypowiedziach publicznych w okresie od kwietnia 2015 do maja 2017 roku sformułowałem wobec niego zarzuty, że Jarosław Kaczyński mając świadomość nieodpowiednich pogodowych panujących podczas lotu polskiej delegacji do Smoleńska wydał polecenie nakazania lądowania samolotu, czym doprowadził do katastrofy lotniczej 10 kwietnia 2010 roku, a swoimi późniejszymi działaniami zmierzał do przerzucenia odpowiedzialności za katastrofę smoleńską na inne osoby. Tymi słowami naruszyłem dobre imię i godność osobistą pana Jarosława Kaczyńskiego. Lech Wałęsa”.

 za:  tvp.info

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement