Sąd odmówił transseksualiście uznania go za matkę dziecka, nawet po operacji “zmiany płci” na żeńską

Niemiecki transseksualista, który po operacji “zmiany płci” stał się oficjalnie “kobietą” nie może zostać zarejestrowany jako matka dziecka. Federalny Trybunał Sprawiedliwości (Bundesgerichtshof, BGH) – najwyższa instancja sądownictwa karnego i cywilnego w Republice Federalnej Niemiec – odrzucił jego roszczenia.

Transseksualista, którego spermę użyto do zapłodnienia jajeczka wraz ze swoją partnerką, może zostać zarejestrowany wyłącznie jako ojciec dziecka. Bohater procesu zmienił płeć w 2012 r., jest zarejestrowany w związku partnerskim od września 2015 r. Dziecko urodziło się parze w czerwcu tegoż roku po tym, jak zamrożone nasienie zostało użyte do zapłodnienia komórki jajowej. Jednak Federalny Trybunał Sprawiedliwości orzekł w czwartek, że chociaż prawo uznaje osoby transpłciowe za trzecią płeć, zmiana płci nie zmienia stosunku prawnego między rodzicem a dzieckiem w przypadkach, w których dziecko urodziło się po zmianie.

REKLAMA/Advertisement

W oświadczeniu do orzeczenia sąd stwierdził, że ponieważ dawstwo nasienia jest jedyną podstawą możliwego ojcostwa, transseksualna kobieta nie miała podstaw do ogłoszenia macierzyństwa.

– W związku z tym prawnym rodzicem dziecka jest tylko kobieta, która urodziła dziecko – czytamy w oświadczeniu.

REKLAMA/Advertisement

Kwestie związane z płcią stały się w ostatnim czasie gorącym tematem w Niemczech. W listopadzie ub.r. sąd konstytucyjny opowiedział się za wprowadzeniem trzeciej kategorii płci dla osób, które nie identyfikują się jako mężczyźni lub kobiety.

za: juris.bundesgerichtshof.de