REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę i uchylił wcześniejszy wyrok 25 lat więzienia

738

Tomasz Komenda, który został niesłusznie skazany za zgwałcenie i zamordowanie 1 stycznia 1997 r. 15-letniej Małgorzaty w Miłoszycach i następnie osadzony w więzieniu w wieku 24 lat, został dzisiaj wyrokiem Sądu Najwyższego uniewinniony z zarzutów.

Komenda odzyskał wolność przez zwolnienie warunkowe 15 marca 2018 r., po spędzeniu za kratami w Zakładzie Karnym w Strzelinie 18 lat, w wieku 42 lat.

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych prowadzących postępowanie dotyczące zabójstwa i zgwałcenia Małgorzaty K. prowadzi natomiast Prokuratura Okręgowa w Łodzi – podała PAP.

Reklama / Advertisement

– To orzeczenie przywraca Tomaszowi Komendzie poczucie godności jako człowiekowi niewinnemu – podkreślił na dzisiejszej konferencji prasowej Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

– Orzeczenie uniewinniające Tomasza Komendę było możliwe na skutek mojej decyzji jako Prokuratora Generalnego i poleceniu jakie skierowałem do Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego w przedmiocie ponownego zbadania sprawy. Śledztwo zostało przekazane doświadczonym prokuratorom z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Wykonane przez prokuratorów czynności, jak również zgromadzony nowy, obszerny materiał dowodowy podważyły dowody, jakie legły u podstaw wydania wyroku skazującego wobec Tomasza Komendy i doprowadziły do przekonania, że nie ma związku ze zbrodnią, za którą został skazany.

Reklama / Advertisement

Ponadto przeprowadzone przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu czynności okazały się skuteczne w zakresie ustalenia rzeczywistego sprawcy zbrodni w Miłoszycach, któremu ogłoszono zarzut popełnienia przestępstwa zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa 15-letniej Małgorzaty K.

za: centrumprasowe.pap.pl

Reklama / Advertisement