REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Rzymkowski: Nie mam zamiaru przepraszać za Marzec ’68 [WIDEO]

409

– Nie będę za to przepraszał, bo to komuniści mogą ewentualnie przepraszać – mówił w TVP Info o zbliżającej się rocznicy tzw. wydarzeń marcowych z 1968 r. poseł Kukiz ’15 i wiceprezes Unii Polityki Realnej, dr Tomasz Rzymkowski.

Geneza wydarzeń marcowych 1968 roku jest związana z sytuacją międzynarodową. W 1967 roku wybuchła wojna izraelsko-arabska, zaś Związek Radziecki opowiedział się jednoznacznie po stronie Palestyny. Taka postawa Moskwy wywarła nacisk na Władysława Gomułkę, by ten również potępił działanie Izraela.

– Geopolityka światowa, nagłe przebiegunowanie, nagle Sowieci pokłócili się z Izraelem, postawili na świat arabski. Świat arabski dostał łomot podczas wojny i nagle reżim komunistyczny w Polsce zdecydował, że Natolin zrobił porządek z Puławami. Wewnętrzna rozgrywka partyjna – kontynuował poseł.

Reklama / Advertisement

Ten sam temat poruszono na antenie internetowej telewizji wPolsce.pl

– Nie czuję się spadkobiercą tej zbrodniczej ideologii. Jestem z natury antykomunista. Niech komuniści, jeżeli mają taką potrzebę, przepraszają za rozgrywki wewnątrzpartyjne. Tym bardziej, że część środowiska żydowskiego nie wyjechała z Polski, została i wspierała ten reżim komunistyczny – dodał poseł Rzymkowski. – Polska była podporządkowana Sowietom i dlaczego my mamy przepraszać za Marzec 68? Jest on faktem, była to decyzja władz państwa zależnego od Moskwy (…) Środowisko żydowskie nie zauważyło, że w Polsce nie ma już PRL-u bis, państwa, które było kontynuacją PRL.

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement