Rzymkowski: Żądania środowisk żydowskich nie mają podstaw w polskim porządku prawnym

Amerykański Senat uchwalił tzw. ustawę JUST. Jeżeli prezydent Donald Trump ją podpisze, Departament Stanu USA będzie wspierał organizacje międzynarodowe zrzeszające ofiary Holocaustu w walce o odzyskanie żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców – to zagadnienie poruszył dziennikarz wPolityce.pl w rozmowie z posłem Kukiz’15 i wiceprezesem UPR, drem Tomaszem Rzymkowskim.

Dr Tomasz Rzymkowski stwierdził, że to jest duży problem dla polskiej dyplomacji. Rzymkowski dziwi się również, że jeszcze ze strony polskiej placówki dyplomatycznej nie było żadnej reakcji.

REKLAMA/Advertisement

– Uważam, że powinna się odbyć na ten temat dyskusja. Może ona się odbyć nawet w ramach komisji spraw zagranicznych, czy na forum polsko-amerykańskiej grupy bilateralnej. Jesteśmy trochę traktowani „per noga” przez stronę amerykańską. Nie ma odpowiedników naszej grupy po stronie amerykańskiej. Nie ma żadnego senatora czy kongresmena, którzy byliby zainteresowani współpracą ze stroną polską. Jest to duże zagrożenie – wyjaśniał swoje stanowisko Rzymkowski.

Roszczenia środowisk żydowskich są również z prawnego punktu widzenia wątpliwe. Dr Rzymkowski jest tego pewien:

REKLAMA/Advertisement

– Te roszczenia były, są i będą. (…) Żądania środowisk żydowskich nie mają podstaw w polskim prawie dziedziczenia i w polskim porządku prawnym. (…) Jest to sprzeczne z cywilizacją łacińską, której częścią jest Europa czy Stany Zjednoczone. Mamy do czynienia z roszczeniami polegającymi na wymuszeniu środków finansowych od Polski i innych państw.

Źródło: wPolityce.pl

REKLAMA/Advertisement