REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Rzym naciska na UE ws. statku z imigrantami. Włosi chcą, aby inne kraje przyjmowały gości z Afryki …

353

Włoska dyplomacja wystosowała prośbę do Unii Europejskiej dotyczącą rozwiązania sytuacji statku Straży Przybrzeżnej, na którego pokładzie znajduje się 177 imigrantów. Jednostka ta znajduje się niedaleko włoskiej wyspy Lampedusy i czeka na wskazanie jej portu, a rząd w Rzymie domaga się, aby władze UE wymogły na innych krajach członkowskich przyjmowanie przybyszów z Czarnego Lądu, którzy drogą morską trafiają do Italii.

Jest to pokłosie polityki rządu premiera Giuseppe Contego, który nie chce przyjmowania imigrantów do włoskich portów, ale domaga się kierowania statków do innych państw UE. Włoski minister spraw zagranicznych Enzo Moavero Milanesi w liście skierowanym do Komisji Europejskiej poprosił, aby unijne władze wyszły z inicjatywą, aby ustalić które państwa będą przyjmować ludzi uratowanych na Morzu Śródziemnym. Jego zdaniem potrzebne jest zdecydowane działanie.

W nocie wydanej przez włoską dyplomację, podkreślił on, że prosi unijne instytucje, aby znaleźć zgodne zasady dzielenia się odpowiedzialnością z innymi krajami członkowskimi. Z kolei wicepremier i szef MSW w Rzymie – Matteo Salvini zagroził w niedzielę, że jeśli nie będzie pomocy dla Italii, Włosi będą odsyłać imigrantów z powrotem do Afryki:

Reklama / Advertisement

– Albo Europa postanowi poważnie i konkretnie pomagać Włochom, począwszy od sprawy imigrantów na pokładzie statku Diciotti, albo będziemy zmuszeni zrobić to, co definitywnie zdusi biznes przemytników ludzi; to znaczy odwozić osoby zabrane z morza do portu w Libii – stwierdził.

za: onet.pl

Reklama / Advertisement