REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Rzym mówi “NIE” kolejnemu statkowi z imigrantami! Salvini: Koniec z tym!

690

Włoski wicepremier i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini ogłosił, że rząd w Rzymie nie ma zamiaru przyjmować kolejnego statku z imigrantami na pokładzie. Jednostka organizacji pozarządowej “Lifeline” zabrała z morza około 400 imigrantów.

Szef włoskiego MSW odnosząc się do bandery, pod jaką pływa statek ogłosił: “Płyńcie do Holandii”. Jest to już druga jednostka, którą włoskie władze odsyłają. Matteo Salvini już wcześniej ostrzegał, że podejmie tę decyzję, mówiąc, że statek “czeka” na imigrantów u wybrzeży Libii.

Według włoskiego wicepremiera, organizacja “Lifeline” dopuściła się “poważnego naruszenia” przepisów obowiązujących na morzu, gdyż wyłączyła urządzenia pokładowe i zebrała imigrantów z wód należących do Libii. Salvini zdecydowanie oświadczył: “Teraz koniec z tym”.

Reklama / Advertisement

Przedstawiciel rządu w Rzymie zwrócił uwagę, że statek nie stosował się do zaleceń straży przybrzeżnej, zarówno włoskiej, jak i libijskiej i zwrócił się do załogi za pośrednictwem mediów społecznościowych:

Zadziałaliście siłowo, nie słuchając włoskiej i libijskiej straży przybrzeżnej. Dobrze, to w takim razie ten transport istot ludzkich przewieźcie do Holandii lub innego kraju – czytamy. Włoski wicepremier oświadczył, że “statki tych pseudoorganizacji pozarządowych nie przybiją już do włoskich brzegów.”.

Matteo Salvini uważa, że organizacja “Lifeline” kieruje się własnymi interesami, zwracając uwagę na kompletne lekceważenie przez załogę wezwań libijskiej straży przybrzeżnej. Polityk dodał, że zwrócił się do ambasady Holandii we Włoszech zaznaczając, że “reguły należy szanować i nie wystawia się na ryzyko życia ludzkiego”.

Reklama / Advertisement

To już drugi statek, który nie został przyjęty przez rząd w Rzymie. Wcześniej włoskie władze odmówiły przyjęcia jednostki “Aquarius” z 629 imigrantami na pokładzie, który przybił do portu w hiszpańskiej Walencji. Widać wyraźnie, że zapowiedzi Matteo Salviniego nie były rzucaniem słów na wiatr i Rzym konsekwentnie trzyma się swojej polityki ochrony własnych granic.

za: rmf24.pl

Reklama / Advertisement