“Rzeczpospolita”: Mieszkania drożeją i będą drożeć. To wina polityków

– Mieszkania drożeją i będą drożeć. Jak prognozują analitycy, jeszcze przez kilka lat utrzyma się w Polsce wzrost cen za nieruchomości – pisze “Rzeczpospolita”.

Gazeta zapytała o ocenę Jarosława Jędrzyńskiego – specjalistę portalu Rynekpierwotny.pl. Jego zdaniem mieszkania mogą rosnąć nawet o 10 proc. rocznie, a powodem tego jest podnoszenie płacy minimalnej. Rząd do 2024 roku chce podnieść minimalne zarobki do 4 tys. zł brutto, a to wzrost o prawie 80 proc. od 2019 roku.

– Wzrost pensji minimalnej przełoży się na wzrost średniej płacy o 50-60 proc., w podobnym tempie mogą podrożeć mieszkania. Taki scenariusz wzrostu cen lokali wydaje mi się najbardziej prawdopodobny – mówi Jędrzejewski i dodaje, że na rynku nie da się mówić o “bańce”, gdyż wzrost cen mieszkań i zarobków jest ze sobą ściśle związany.

Jędrzyński twierdzi, że rząd nie powinien utrudniać dostępów do kredytów hipotecznych jeśli nie ma zagrożenia “bańką”, ale wręcz wspierać deweloperów poprzez ułatwianie im dostępu do gruntów. Jego zdaniem to zwiększenie podaży może wyhamować wzrost cen.

– Tymczasem analitycy Credit Agricole prognozują, że w najbliższych latach mieszkania będą drożeć – ale skala podwyżek spadnie – począwszy od 8,4 proc. w bieżącym, po 5 proc. w 2023 r – podaje “Rzeczpospolita”.

REKLAMA/Advertisement