REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Rzecznik węgierskiego rządu: Merkel chce, by państwa członkowskie zrezygnowały z części swojej suwerenności

454

– Większość państw członkowskich Unii Europejskiej odrzuciła na szczycie w Salzburgu najnowszą propozycję wzmocnienia roli unijnej agencji granicznej Frontex w kontrolowaniu granic zewnętrznych bloku – powiedział rzecznik rządu w czwartek.

Zoltán Kovács powiedział w publicznym kanale informacyjnym M1, że propozycja ta (którą, jak powiedział) faktycznie forsuje kanclerz Niemiec Angela Merkel, a nie Komisja Europejska – praktycznie oznacza, że ​​państwa członkowskie będą musiały zrezygnować z części swojej suwerenności.

Dlatego właśnie – jak powiedział Węgry przedstawiły swoją własną propozycję austriackiej prezydencji UE, a mianowicie, że Frontex powinien przejąć obowiązki związane z ochroną granicy w państwach członkowskich, tylko jeżeli dany kraj nie jest w stanie lub nie chce chronić swojej granicy Schengen.

Reklama / Advertisement

– W takich przypadkach członkostwo w Schengen powinno zostać zawieszone – powiedział Kovács. – UE spróbuje przeforsować propozycję Merkel przed przyszłorocznymi europejskimi wyborami parlamentarnymi, starając się “usunąć” kwestię migracji z ostatniego etapu kampanii.

Kilka dni temu będący członkiem KE Dimitris Avramopoulos – grecki polityk i dyplomata, wielokrotny minister róznych krajowych resortów poinformował w czwartek, iż Komisja chce wzmocnienia Frontexu i zwiększenia funduszy oraz poszerzenia uprawnień do ochrony granic zewnętrznych bloku. Avramopoulos powiedział, że plan ten będzie “jeszcze bardziej zmieni sposób, w jaki nasze wspólne granice zewnętrzne będą zarządzane i chronione”.

Plan zwiększy budżet agencji do niemal 11,3 miliarda euro w latach 2021-2027, podczas gdy liczba pracowników operacyjnych wzrośnie z 1300 do 10 tys. do 2020 r. Oprócz patrolowania granic i autoryzowania lub odmowy wjazdu na granicach zewnętrznych urzędnicy Frontexu będą mieli również prawo do przechwytywania osób, które przekroczyły granicę nielegalnie.

Reklama / Advertisement

Frontex (od fr. Frontières extérieures, czyli „granice zewnętrzne”) czyli Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (European Border and Coast Guard Agency) to niezależna agencja Unii Europejskiej utworzona na podstawie rozporządzenia Rady UE z 26 października 2004 r.

za: hungarytoday.hu

Reklama / Advertisement