Rzecznik TSUE o przepisach dot. sędziów Sądu Najwyższego: “Są sprzeczne z prawem Unii”.

– Przepisy polskiego prawa ws. obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii – tak brzmi opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE. Według niego, zapisy ustawy o SN mają naruszać niezawisłość sędziowską.

Co prawda, rekomendacja rzecznika nie jest jeszcze wiążąca, ale zwykle ostateczne rozstrzygnięcie jest całkiem do niej podobne. Tak było w październiku ubiegłego roku, kiedy TSUE idąc za wnioskiem Komisji Europejskiej zawiesił stosowanie przepisów dot. obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów SN i wezwał do podjęcia kroków, aby przywrócić usuniętych sędziów.

REKLAMA/Advertisement

Niestety, polskie władze zamiast twardo obstawać przy swoim, zmieniły prawo, ale i te, zmodyfikowane przepisy nie podobają się Brukseli i jej urzędnicy nie są pewni czy eliminują one rzekome naruszenie prawa UE. Prawnicy Komisji Europejskiej ponadto naciskali na znaczenie niezawisłości sędziowskiej, a w interesie UE jest rozstrzygnięcie tej sprawy.

Dzisiaj rzecznik TSUE uznał, że zapisy “naruszają zasadę nieusuwalności sędziów”, której przestrzeganie ma być konieczne dla wymogów ochrony sądowej czego wymagać mają unijne traktaty. Innymi słowy, unijna instytucja po raz kolejny pokazała, że  reforma sądownictwa w Polsce nie jest kompetencją władz w Warszawie i nadal ją będzie blokować.

REKLAMA/Advertisement

za: onet.pl