REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ: Jeśli Waszyngton rozpocznie atak, Moskwa stanie w obronie swoich żołnierzy w Syrii [WIDEO]

1092

Stany Zjednoczone i Rosja mogą znaleźć wyjście z impasu w Syrii, jeśli będą ze sobą rozmawiać – uważa Maria Zacharowa rozmawiając z reporterem Sky News, rzeczniczka rosyjskiego MSZ, ale jeśli Waszyngton rozpocznie atak, Moskwa stanie w obronie swoich żołnierzy w Syrii.

W wywiadzie dla Sky News przeprowadzonym w czwartkowy wieczór Zacharowa podkreśliła, że ​​Moskwa i Waszyngton nie powinny dopuścić, by napięcia wokół Syrii doprowadziły do bezpośredniej konfrontacji. Zapytana o szanse na scenariusz wojenny, w którym zostanie rozlana krew amerykańska i rosyjska oświadczyła, że ​​Moskwa i Waszyngton dysponują wszelkimi środkami, aby zapobiec takiej ostatecznej rozgrywce i jej potencjalnie katastrofalnym konsekwencjom.

– Żyjemy w 2018 roku i mamy wszelkiego rodzaju komunikację, w tym Twittera, i możemy rozwiązać wszystkie takie watpliwosci po prostu podnosząc słuchawkę lubwysyłając wiadomości. Myślę, że jest to sprawa, która powinna zostać rozwiązana przez komunikowanie sie, a nie za pomocą siły – dodała. – Nie mieliśmy kontaktu między dwoma ministrami, ale oczywiście utrzymujemy kontakty między rosyjską ambasadą w Waszyngtonie i Departamentem Stanu, a także między rosyjskim ministerstwem spraw zagranicznych a amerykańską ambasadą w Moskwie.

Reklama / Advertisement

– Przybyliśmy do Syrii na zaproszenie narodu. Na miejscu widać jego uznanie – podkreśliła.

Mówiąc o chemicznym ataku na Doumę, stwierdziła że Rosja jest “w 100% pewna, że ​​to była oczywista prowokacja”. Zapewniła, że ​​ma dowody na to, że odpowiedzialne za nią są Białe Hełmy – syryjska organizacja wolontariacka, która działa głównie na obszarach kontrolowanych przez rebeliantów. Analizy Rosjan dowiodły, że Białe Hełmy współpracują z organizacjami terrorystycznymi w Syrii.

Rosja według jej słów chce, aby eksperci z Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) udali się do Syrii jak najszybciej i przeprowadzili dochodzenie. Mówiąc o prezydencie Assadzie zwróciła uwagę na to, że jest on człowiekiem wychowany w kulturze zachodniej. Odbył m.in. studia podyplomowe w Londynie (Western Eye Hospital) ze specjalizacją okulistyczną.

ParkerShop.pl: Zestawy Parker Urban już od 199 zł

– Przed rozbrojeniem chemicznym (chodzi o rezolucję ONZ nr 2118 z września 2013 r. – przyp.red.) Assad był najlepszym przyjacielem nie Moskwy, ale Londynu i Waszyngtonu. Pan Kerry (sekretarz stanu w administracji Baracka Obamy – przyp. red.), gdy był w senacie – był w przyjacielskim związku z panem Assadem – dodała Zacharowa. – Assad spędził większość swojego życia w Wielkiej Brytanii, nie jest naszym człowiekiem, jest o wiele bardziej waszym.

za: news.sky.com

Reklama / Advertisement