Rzeczniczka rosyjskiego MSZ: “Analogie między ZSRR a nazistowskimi Niemcami niedopuszczalne. ZSRR przyniósł wolność Europie”

– Próby przepisania historii i dokonywanie analogii między Związkiem Radzieckim a nazistowskimi Niemcami są niedopuszczalne – oświadczyła w tym tygodniu rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa podczas konferencji informacyjnej po oświadczeniu Komisji Europejskiej z okazji Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu.

To międzynarodowe święto obchodzone 23 sierpnia, ustanowione zostało przez Parlament Europejski w 2008 r. w 70. rocznicę zawarcia Paktu Ribbentrop-Mołotow, celem upamiętnienia ofiar wszystkich reżimów totalitarnych i autorytarnych oraz czczenia ich pamięci w godny i bezstronny sposób.

REKLAMA/Advertisement

“Pakt ten uczynił jeden z najczarniejszych okresów w historii Europy jeszcze bardziej tragicznym. Zamordowano miliony ludzi, a pokolenia Europejczyków zostały psychicznie okaleczone” – napisali we wspólnym oświadczeniu unijni komisarze.

– Z przykrością stwierdzamy, że dokument ten jest przykładem brukselskiej polityki fałszowania i przepisywania historii europejskiej – powiedziała Zacharowa. – W ten sposób Komisja Europejska dała do zrozumienia, że ​​UE nie zamierza wycofać się z błędnej praktyki spekulacji historycznych, porównując dający wolność Europie ZSRR, z nazistowskimi Niemcami. Widzimy wyniki nadmiernego naginania faktów historycznych w wielu krajach europejskich, w których trwa otwarta propaganda nazistowskich idei. Wszystko to zagraża podstawowym zasadom zapewnienia demokracji i praw człowieka. Pełne uznanie wyników drugiej wojny światowej, zapisanych w Karcie ONZ i innych dokumentach międzynarodowych, jest koniecznością dla wszystkich, w tym dla Unii Europejskiej.

REKLAMA/Advertisement

Ostrzegła, że ​​próby przepisania historii „mogą mieć straszne konsekwencje”.

za: tass.com