Rząd USA zamówił kolejne tysiące worków na zwłoki. Trump: “Mam nadzieję, że umrze nie więcej niż 100 tys. Amerykanów”

Rząd federalny złożył w kwietniu zamówienie na ponad 100 tys. nowych worków na zwłoki do przechowywania szczątków ofiar COVID-19, jak dowiedziało się NBC News. Największe z nich wystosowano następnego dnia po tym, jak prezydent Donald Trump prognozował, że liczba ofiar śmiertelnych z powodu koronawirusa w USA może  nie przekroczyć 50 do 60 tys. osób.

Wczoraj wieczorem czasu polskiego oświadczył jednak, że ma nadzieję, że całkowita liczba zgonów z powodu COVID-19 w Stanach Zjednoczonych będzie poniżej 100 000, co jest “okropną liczbą”.

Prognozy Trumpa dotyczące przewidywanej liczby ofiar śmiertelnych w USA zmieniały się z czasem, a on wielokrotnie stwierdzał, że zwłaszcza decyzja o ograniczeniu podróży z Chin, uratowały życie wielu osobom. Jego działania zostały zakwestionowane przez urzędników państwowych, lokalnych i publicznych zajmujących się zdrowiem, którzy skarżyli się na brak materiałów testowych i sprzętu dla lekarzy i pielęgniarek.

29 marca dr Deborah Birx – koordynator grupy zadaniowej koronawirusa w Białym Domu – ujawniła modele przewidujące śmierć od 100 do 240 tys. Amerykanów, zakładając, że przestrzegane będą zasady dystansu społecznego. Inne szacunki zakładały, że bez działania umrzeć może przeszło 2 miliony ludzi.

Oficjalnie do tej pory koronawirus zabił niespełna 67 tysięcy obywateli USA.

REKLAMA/Advertisement