REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Rząd Merkel rozpadnie się z powodu imigracji? Szef MSZ i lider CSU grozi dymisją.

474

Jak podają agencje, szef CSU i minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer zagroził podaniem się do dymisji z obu pełnionych przez siebie funkcji, jeśli nie dojdzie do zgody z kanclerz Angelą Merkel i władze Niemiec nie zdecydują się na zawracanie imigrantów z niemieckich granic.

Szef niemieckiego MSW miał postawić takie ultimatum po niedzielnym spotkaniu bawarskiej CSU, które odbyło się w Monachium. Seehofer nie zgadza się z kanclerz Merkel w kluczowych sprawach polityki imigracyjnej, chce zamknięcia granic i zakończenia “polityki otwartych drzwi”.

W niedzielę stwierdził, że nie widzi żadnej alternatywy dla zamykania granic i odsyłania z nich imigrantów oraz nie jest zadowolony z propozycji przedstawionych przez szefową niemieckiego rządu. CSU, której szefuje Seehofer domaga się zaostrzenia procedur azylowych – chce zakazu wjazdu do Niemiec dla imigrantów, którzy złożyli wniosek o azyl w innym kraju UE. Z kolei Merkel chce dopuścić takie rozwiązania jedynie w porozumieniu z innymi krajami członkowskimi.

Reklama / Advertisement

Szef MSW żądał od kanclerz Merkel konkretnych rozwiązać przed zakończonym w piątek szczytem unijnym. W przypadku ich braku, groził zamknięciem niemieckich granic. Podczas szczytu ustalono, że w krajach UE mają powstać centra identyfikacji imigrantów, którzy mają podlegać relokacji do innych państw. Procedura ta nie będzie jednak obowiązkowa.

Według Angeli Merkel, osiągnięcia unijnego szczytu powinny wystarczyć bawarskiej CSU, jednak przyznała, że jest to “jej osobista opinia”. We wczorajszym wywiadzie dla telewizji ZDF, szefowa niemieckiego rządu stwierdziła, że imigranci ubiegający się o azyl nie mogą “wybierać sobie kraju, do którego chcą jechać”. Wszystkie te tarcia i konflikty na tle polityki imigracyjnej według agencji informacyjnych mogą spowodować zerwanie koalicji między CDU i CSU, co może skutkować upadkiem obecnego rządu w Berlinie.

za: polsatnews.pl

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement