RPA: Po raz kolejny odmowa warunkowego zwolnienia Janusza Walusia

Minister sprawiedliwości Ronald Lamola z Afrykańskiego Kongresu Narodowego w poniedziałek ponownie odmówił warunkowego zwolnienia Janusza Walusia.

W 1981 r. Polak wyemigrował do Republiki Południowej Afryki, gdzie dołączył do ojca i brata, którzy przybyli tam w połowie lat 70.  W 1986 r. przyjął południowoafrykańskie obywatelstwo i silnie zaangażował się w działalność polityczną. Wstąpił kolejno do rządzącej Partii Narodowej, następnie Partii Konserwatywnej, a w końcu do paramilitarnej organizacji Afrykanerski Ruch Oporu (Afrikaner Weerstandsbeweging, AWB). W 1993 r. Waluś zabił ówczesnego przywódcę południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej (SACP), Chrisa Haniego. Skazany na dożywocie, odbywa karę w więzieniu Kgosi Mampuru Correctional Center w stołecznej Pretorii.

REKLAMA/Advertisement

Lamola powiedział mediomo, że jest jasne, że zabójstwo polityczne Hani’ego zostało dokonane z zamiarem wywołania chaosu w kraju.

Crispin Phiri, rzecznik prasowy Departamentu Sprawiedliwości, stwierdził że sąd orzekł, że zabójstwo było dokonane z zimną krwią.

REKLAMA/Advertisement