19 stycznia 2025
Wydarzenia

Rozmowa Muska z liderką AfD

Elon Musk, właściciel platformy X (dawniej Twitter), przeprowadził w swoim serwisie rozmowę nażywo  z Alice Weidel, liderką Alternatywy dla Niemiec (AfD). Spotkanie to przyciągnęło uwagę ze względu na szereg kontrowersyjnych i nietypowych stwierdzeń, jakie padły w trakcie rozmowy. Dyskusja poruszała tematy od polityki niemieckiej, przez kwestie historyczne, aż po przyszłość ludzkości na Marsie. 

23 lutego w Niemczech odbędą się wybory federalne. AfD, którą miliarder otwarcie popiera, notuje w sondażach poparcie na poziomie ok. 20 procent, znacznie wyższe w byłej NRD.

“Hitler był komunistą”

W odpowiedzi na pytanie Muska dotyczące porównań AfD do nazizmu, Weidel stwierdziła: „Był komunistą i uważał się za socjalistę… Nie był konserwatystą. Nie był libertarianinem. Był komunistycznym socjalistą. Kropka.” Ta wypowiedź spotkała się z falą krytyki ze strony historyków i polityków, którzy zarzucili Weidel manipulowanie faktami historycznymi. Z jednej strony obowiązuje politycznie poprawna klasyfikacja narodowego socjalizmu jako idei “skrajnie prawicowej”, chociaż faktycznie nazizm ma wiele punktów stycznych z lewicą. Z drugiej natomiast politycy AfD niejednokrotnie odnosili się do III Rzeszy pozytywnie, kwestionując również powojenne granice.

Dla Muska, znanego z wyrażania niepopularnych opinii i promowania wolności słowa, wypowiedź ta zdawała się być mniej kontrowersyjna. Z jego perspektywy, ważniejsza była sama wolność do wygłaszania nawet kontrowersyjnych opinii. Podczas rozmowy Musk dodał: „Ludzie powinni mieć prawo do kwestionowania oficjalnych narracji, nawet jeśli jest to niewygodne dla rządzących elit.”

Cenzura mediów a sukces Hitlera

Weidel argumentowała, że Hitler „nigdy nie odnósłby sukcesu”, gdyby nie „wyłączył wolności słowa”. Musk, jako zagorzały zwolennik wolności wypowiedzi, określił to jako „ekstremalną cenzurę”. Ta część rozmowy podkreślała znaczenie wolnych mediów w demokratycznych państwach i zagrożenia płynące z ich ograniczania.

Jednakże w Niemczech AfD jest często krytykowana za to, że niektórzy jej członkowie wygłaszają wypowiedzi bagatelizujące zbrodnie nazistowskie. Alexander Gauland, poseł i były współlider w 2018 roku powiedział, że „Hitler i nazizm to tylko ptasia kupką w ponad tysiącletniej historii Niemiec”. W 2021 r. podczas parlamentarnej debaty z okazji 80. rocznicy paktu Ribbentrop-Mołotow stwierdził, że sowiecki dyktator nie miał innej możliwości niż porozumienie się z Hitlerem w 1939 roku. Zasugerował przy tym winę Polski ze względu na „przedłużające się negocjacje w sprawie konwencji wojskowej między Związkiem Sowieckim, Empire (Wielką Brytanią – przyp.red.) i Francją wielokrotnie prowadziły do ​​tego samego impasu: jak zorganizować obronę bez Polski, która nie chciała tolerować wojsk sowieckich na swoim terytorium”. Dodał, że podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow było „decyzją realpolityczną i słuszną dla własnego przetrwania, której konsekwencje były jednak straszne dla Polski”. Inny polityk AfD, Björn Höcke, skrytykował niemiecką kulturę pamięci dotyczącą Holokaustu, nazywając Pomnik Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie „pomnikiem hańby”. 

Weidel latem ub. r. w wywiadzie dla austriackiego magazynu “Der Eckart”, prowadzonego przez środowiska ziomkowskie (czyli tzw. wypędzonych) powiedziała o swoim dziedzictwie:  Weidel jest górnośląskim nazwiskiem.  Moja rodzina ze strony ojca pochodzi z Leobschuetz. Zawsze wzbraniałam się przed sprawdzeniem polskiej nazwy tego miasta i nazywania go inaczej. Mój ojciec miał okropne dzieciństwo, stracił rodziców i brata”. Leobschuetz  to dziś Głubczyce w województwie opolskim.

Poparcie dla AfD

Musk wyraził swoje poparcie dla AfD, mówiąc: „Moja rekomendacja dla ludzi w Niemczech to zrobić to samo… Naprawdę mocno rekomenduję głosowanie na AfD.” Dodał również: „Myślę, że tylko AfD może uratować Niemcy.”

Jego słowa wywołały niepokój wśród niemieckich polityków, obawiających się jego wpływu  na wybory w Europie. Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, skomentował to krótko: „Nie pozwolimy, aby demokracja w Niemczech była manipulowana przez obce interesy.”

Kolonizacja Marsa, Bóg i wojna na Ukrainie

W rozmowie poruszono również temat eksploracji kosmosu. Musk stwierdził: „Jeśli jesteśmy cywilizacją zamieszkującą tylko jedną planetę, to tylko kwestia czasu, zanim zostaniemy unicestwieni.” Dodał, że „przyszli Marsjanie” mogą pewnego dnia przyjść z pomocą Ziemi.

Weidel zapytała Muska o jego wiarę w Boga. Odpowiedział on: „Jestem otwarty na wiarę w rzeczy proporcjonalne do informacji, które otrzymuję… Staram się formułować opinie na podstawie tego, czego się uczę.” Musk podkreślał, że jego podejście do wiary opiera się na naukowym sceptycyzmie.

W kontekście konfliktu na Ukrainie, Musk wyraził nadzieję, że Donald Trump szybko rozwiąże ten konflikt, mówiąc: „Myślę, że prezydent Trump bardzo szybko rozwiąże ten konflikt… Im dłużej to trwa, tym gorzej dla Ukrainy.”

Relacje AfD z Konfederacją

Alternatywa dla Niemiec współpracuje z polską Konfederacją, choć oficjalnie nie jest to szeroko nagłaśniane. Obie partie łączy krytyczne stanowisko wobec Unii Europejskiej, globalizmu oraz polityki klimatycznej. W 2022 roku przedstawiciele Konfederacji uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez AfD w Dreźnie, podczas której omawiano strategie współpracy w kontekście nadchodzących wyborów. 

Część europosłów Konfederacji wstąpiła  do grupy Europa Suwerennych Narodów (ESN) w Parlamencie Europejskim. Na 25 europarlamentarzystów aż 14 członków ESN to posłowie AfD. Wiceprzewodniczącym grupy został Stanisław Tyszka z Konfederacji.

“To, co powiedział lider AfD, że nie każdy, kto miał mundur SS był zbrodniarzem, powoduje, że ta partia dużo straci. Te słowa padły na finiszu kampanii. Ta partia się skompromitowała, nie oszukujmy się. Poszli za daleko w swojej narracji” – mówiła w czerwcu 2024 roku Ewa Zajączkowska-Hernik. Nie przeszkodziło jej to krótko potem wejść w sojusz ze “skompromitowaną partią”.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image