REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Rosyjski uciekinier ze Szwecji i jego córka: “Nie oczekiwaliśmy w Polsce takiej pomocy. Gdyby nie ona, dzieci zabranoby z powrotem” [WIDEO]

3973

Denis Lisow, rosyjski emigrant żyjący z rodziną (trzema córkami i żoną) w Szwecji stał się bohaterem mediów po tym, jak w tym tygodniu wbrew szwedzkim urzędom zabrał swoje dzieci z muzułmańskiej rodziny zastępczej, do której skierowano je po zapadnięciu małżonki na schizofrenię. Lisow udał się w podróż do ojczystego kraju, ale podczas międzylądowania w Polsce, służby wykryły iż jego córki są uznane przez Szwedów za zaginione. Dzięki zaangażowaniu prawników z Ordo Iuris: polskiego Ormianina mec. Babkena Khanzadyana oraz mec. Bartosza Lewandowskiego udało się przekonać warszawski sąd do wydania rozstrzygnięcia korzystnego dla czworga Rosjan, którzy mogą zostać w Polsce.

Podczas konferencji prasowej po ogłoszeniu wyroku obaj adwokaci opowiadali dziennikarzom o szczegółach sprawy. Również sam Denis Lisow wypowiedział się na ten temat:

– Czuję się bardzo dobrze. Cieszę się, że taka jest decyzja sądu, że nas nie rozdzielono, że jestem z dziećmi. Najważniejsze jest to, że jestem razem z nimi – mówił, a zapytany o ocenę postępowania Szwedów odparł: – To jest nieludzkie. Oni nie mają moralnego prawa do zabierania mi dzieci.

Reklama / Advertisement

Rosjanin wyraził chęć mieszkania w naszym kraju, tak jak każda inna rodzina. Chce pracować, by utrzymać bliskich i dać wykształcenie córkom.

– Czuję się bardzo dobrze. Cieszę się, że mogę być z ojcem. Byłoby mi bardzo ciężko bez niego – przyznała najstarsza z nich, Sofija. – Polska jest bardzo piękna. Bardzo dobrze czuję się będąc tu razem z ojcem (….) Chciałabym bardzo podziękować wszystkim, którzy nam pomagali. Gdyby nie ich pomoc, zabrano by nas z powrotem do Szwecji.

– Na chwilę obecną jesteśmy w Polsce. Chcemy zostać w Polsce w najbliższej przyszłości. Nie mamy jeszcze planów na dalszy czas – dodał jej ojciec. – Nie jesteśmy osamotnieni. Nie oczekiwałem w Polsce takiej pomocy.

Reklama / Advertisement

Foto: TT/@jerzKwasniewski

Szwecja chce wydania przez Polskę trzech rosyjskich dziewczynek

Reklama / Advertisement