Rosyjska gazeta: W 1941 r. na ZSRR napadli naziści, w tym Polska z 130 samolotami i 40 czołgami

Na łamach rosyjskiej gazety o największym nakładzie (ponad 600 tysięcy egzemplarzy), jaką jest “Komsomolskaja Prawda” ukazał się dzisiaj rocznicowy artykuł pt. “W 41. ZSRR został zaatakowany nie przez Niemcy, ale przez nazistowską Unię Europejską”.

22 czerwca 1941 r. III Rzesza uderzyła na swojego dotychczasowego sojusznika. Była to największa i najważniejsza operacja niemiecka w czasie wojny, której klęska zdecydowała ostatecznie o niemieckiej przegranej w całej wojnie. Walki na froncie wschodnim, gdzie realizowano operację “Barbarossa” były jednymi z najbrutalniejszych i najbardziej wyniszczających bitew II wojny światowej. Dla Rosjan nadal jest to bardzo istotna część swiadomości narodowej a tę część II wojny światowej nazywa się Wielką Wojną Ojczyźnianą. Za rządów Władimira Putina powstały dziesiątki produkcji filmowych sławiących żołnierzy z tego okresu a także członków zbrodniczych formacji NKWD czy Smiersz.

Dziennik “Komsomolskaja Prawda” powstał jeszcze w latach 20-tych XX w. Dzisiaj to gazeta prezentująca informacje polityczno-sensacyjne z dużą ilością wiadomości z życia gwiazd i show-biznesu. Na stronach dziennika dostrzegalna jest także nostalgia za czasami Związku Sowieckiego.

– Dlaczego dziś wiele krajów zachodnich chce przepisać historię II wojny światowej? Ponieważ pamiętają, po czyjej stronie walczyli – pisze autor. – Tylko 5 krajów Europy nie brało wówczas oficjalnie udziału w kampanii na wschodzie: Szwecja, Szwajcaria, Portugalia, Turcja i Hiszpania (co jest akurat nieprawdą, gdyż za udział Sowietów w hiszpańskiej wojnie domowej brała odwet wysłana na front wschodni Błękitna Dywizja – przyp. red).

Szokująca grafika pokazuje, że przeciw Sowietom u boku Niemców walczyli też Polacy w sile kilkuset żołnierzy, z 130 samolotami i 40 czołgami! W tekście wymienia się Goralische Waffen SS Legion. Ta planowana ochotnicza jednostka Waffen-SS mająca składać się z członków Goralenvolk, docelowo miała liczyć 10 tys. żołnierzy rekrutowanych z szeregów Goralenverein. Jednostka miała być formowana pod patronatem kolaboracyjnego Goralisches Komitee i jej Goralenfürsta Wacława Krzeptowskiego. Rekrutację rozpoczęto na Podhalu w czerwcu 1942, ale pomimo silnych nacisków i zmasowanej propagandy w szeregi formacji zgłosiło się tylko 300 ochotników, a na szkolenie w obozie w Trawnikach zakwalifikowano 200. Liczne dezercje spowodowały, że na szkolenie dotarło tylko kilkunastu, z których kilku przyjęto w szeregi Waffen-SS, zaś resztę wysłano na roboty przymusowe do Niemiec. Całkowita liczba goralenvolkowców członków Waffen-SS nie jest znana, podawane są liczby od 6 do 15 ludzi.

Wacław Krzeptowski w styczniu 1945 r. został pojmany przez oddział Armii Krajowej Kurniawa i powieszony za zdradę.

REKLAMA/Advertisement