”Rossijskaja Gazieta” o Dudzie: Przywódca kraju, będącego wspólnikiem Holokaustu, nie ma moralnego prawa jechać do Jerozolimy

– Kiedy polski przywódca Andrzej Duda odmówił udziału w wydarzeniach zaplanowanych na 23 stycznia z okazji 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz przez wojska radzieckie, wielu w Izraelu musiało odetchnąć z ulgą – czytamy na portalu dziennika rządowego ”Rossijskaja Gazieta”.

– Przywódca kraju, który w państwie żydowskim jest nieoficjalnie uważany za wspólnika Holokaustu, nie miał moralnego prawa do bycia głową państwa, który wypuścił więźniów obozu koncentracyjnego – bezczelnie pisze Jewgienij Szestakow. – Polacy chętnie współpracowali z nazistami, jeśli chodzi o eksterminację ludności żydowskiej: badacze Holokaustu zgromadzili wiele dowodów na to, jak ludzie na wsi w Polsce zabijali Żydów uciekających przed nazistami, aby przejąć ich własność, a nawet polowali na Żydów za nagrody materialne od Niemców. Aby ukryć te brzydkie fakty, polskie kierownictwo przeforsowało tzw. „Ustawę o Holokauście” w 2019 r. Ten dokument miał uciszyć tych historyków, którzy wiązali Holokaust nie tylko z działaniami nazistowskich Niemiec, ale także z Warszawą.

REKLAMA/Advertisement

– W przeciwieństwie do innych europejskich krajów w Izraelu nie zapominają, że niektóre osoby i grupy w Polsce współpracowały z faszystowskimi Niemcami. Podczas gdy armia radziecka wraz z sojusznikami w koalicji antyhitlerowskiej wyzwoliła Europę od nazizmu – kończy swój wywód Rosjanin.