Rosjanie chcą zaprosić Wojsko Polskie na paradę zwycięstwa na Placu Czerwonym [WIDEO]

– Przedstawiciele sił zbrojnych 20 obcych państw planują wziąć udział w paradzie zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie w 2020 r. – powiedział generał pułkownik Andriej Kartapołow, szef Głównej Dyrekcji Wojskowo-Politycznej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

– Do udziału w paradzie na placu Czerwonym w Moskwie planujemy ściągnąć do 20 paradnych pododdziałów z państw-członków WNP. Będą także państwa koalicji antyhitlerowskiej, w tym m.in. z Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Egiptu, Izraela, Iranu, Indii, Chin, Mongolii, Polski i Serbii – oświadczył generał.

REKLAMA/Advertisement

W 2020 r. przypada 75. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. Jedno z głównych świąt państwowych w Federacji Rosyjskiej i Republice Białorusi obchodzone jest tam, podobnie jak w Polsce w czasach komunizmu 9 maja.

Obchody 70. rocznicy w 2015 r. były okazją do budowania dumy narodowej w obliczu problemów gospodarczych i geopolitycznych. W paradzie w Moskwie wzięło udział 16 tys. rosyjskich żołnierzy, 1300 żołnierzy z 10 krajów, około 200 pojazdów opancerzonych, 150 samolotów i śmigłowców. W defiladzie wzięły udział wojska z państw (wg kolejności marszu): Azerbejdżan, Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Indie, Mongolia, Serbia, Chiny. Pomimo zaproszenia w paradzie nie wzięła udziału Polska.

REKLAMA/Advertisement

Polacy byli w Moskwie jednak w 2010 r.

REKLAMA/Advertisement

za: militarynews.ru