Rosjanie chcą zablokować przekop przez Mierzeję Wiślaną? Tworzą park narodowy w swojej części półwyspu

Przetarg na przekop przez Mierzeję Wiślaną ogłoszony został pod koniec grudnia ub.r. Koszt inwestycji ma wynieść 880 mln zł, pochodzących w całości z budżetu państwa. Zakończenie prac i oddanie kanału do użytkowania planowane jest w roku 2022.

15 lutego 2019 r. wojewoda pomorski wydał pozwolenie na budowę przekopu przez Mierzeję Wiślaną i rozpoczęto wycinkę drzew na terenie przekopu, którą zakończono 20 lutego. Cała inwestycja kosztować ma 880 milionów złotych. Jednym z zasadniczych celów inwestycji jest zażegnanie wieloletniego sporu z Rosją, blokującą żeglugę w Cieśninie Pilawskiej dla polskich i międzynarodowych statków, zmierzających do polskich portów.

REKLAMA/Advertisement

Tymczasem władze obwodu kaliningradzkiego postanowiły stworzyć park narodowy na swojej części Mierzei. Może to być próba torpedowania polskiej inwestycji i argument dla “ekologów” przeciwnych przekopowi.

Na terenie obwodu kaliningradzkiego znajduje się jeden park narodowy – Park Narodowy Mierzei kurońskiej – położony w rejonie zielenogradskim. Został utworzony w 1987 roku i obejmuje południową część Mierzei Kurońskiej o powierzchni 66,21 km².

REKLAMA/Advertisement

za: kgd.ru