Rosjanie chcą usunąć tablicę upamiętniającą zamordowanych polskich oficerów

Stowarzyszenie Memoriał – rosyjska organizacja powstała formalnie na początku 1989 rok, zajmująca się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji sowieckich, w tym w okresie stalinowskim, a także ochroną praw człowieka w krajach byłego Związku Sowieckiego – informuje, że prokuratura w Twerze chce usunięcia tablicy upamiętniającej zamordowanych przez NKWD polskich oficerów.

Wiosną 1940 r. NKWD wymordowało w swojej siedzibie w Twerze około 6300 polskich funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Więziennej, żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i innych więźniów z obozu w Ostaszkowie, następnie pogrzebanych w zbiorowych mogiłach nieopodal miejscowości Miednoje.

REKLAMA/Advertisement

Aleksandr Gurjanow – rosyjski fizyk i historyk, badacz problematyki zesłań i więzienia ludności polskiej w czasach sowieckich oraz koordynator Komisji Polskiej Stowarzyszenia Memoriał – ustalił, że wg prokuratury w archiwach nie ma dokumentów potwierdzających, że właśnie w tym budynku przy ulicy Sowieckiej 4 w Twerze rozstrzeliwano polskich jeńców wojennych.

Gurjanow twierdzi, że podobne zakusy czynione są wobec miejsca pochówków w Miednoje.

REKLAMA/Advertisement

Foto: kadr z filmu “Katyń” Andrzeja Wajdy

za: kommersant.ru

REKLAMA/Advertisement