REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Rosja znacząco dozbraja Syrię przeciw Izraelowi

538

– W ciągu dwóch tygodni armia syryjska otrzyma od Rosji kolejne egzemplarze rakietowego systemu przeciwlotniczego S-300, aby wzmocnić swoje zdolności bojowe po zestrzeleni rosyjskiego samolotu Ił-20 w Syrii, powiedział dzisiaj minister obrony Federacji Rosyjskiej, Siergiej Szojgu.

– Jest on w stanie przechwycić broń szturmową na odległość ponad 250 kilometrów i trafić równocześnie kilka celów powietrznych – dodał minister. – Chcę podkreślić, iż na prośbę strony izraelskiej w 2013 r. zawiesiliśmy dostawę systemów S-300, które były gotowe do wysyłki, podczas gdy armia syryjska przeszła szkolenie. Teraz sytuacja się zmieniła i to nie z naszej winy.

Moskwa oskarżyła wcześniej Tel Awiw o to, że nie poinformowano Rosji o zbliżającym się ataku na cele w Syrii, co spowodowało zestrzelenie rosyjskiego samolotu bojowego przez syryjską obronę przeciwpowietrzną. Według Rosjan izraelskie samoloty celowo tak manewrowały, by zmylić syryjskie systemy i skierować ogień na samolot rosyjski. Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał ministerstwu obrony podjęcie szeregu działań w odpowiedzi na ten incydent, podało Ministerstwo Obrony w oświadczeniu wydanym dzisiaj.

Reklama / Advertisement

– Wojsko dostarczy również lepsze systemy kontroli oddziałom obrony powietrznej Syrii, które są dostarczane wyłącznie rosyjskim siłom zbrojnym – wyjaśnił Szojgu.

Umożliwi to integrację syryjskich i rosyjskich zasobów wojskowych, umożliwiając Syryjczykom uzyskanie lepszych informacji dotyczących kierowania.

– Najważniejszą rzeczą jest to, że zapewni to identyfikację rosyjskich samolotów przez syryjskie siły obrony powietrznej. Potencjalnie wystawi również izraelskie samoloty śledzone przez rosyjskie stacje radarowe na syryjski ogień – dodał.

Reklama / Advertisement

Trzeci środek ogłoszony przez rosyjskie ministerstwo obrony to zestaw elektronicznych środków które “tłumią nawigację satelitarną, pokładowe systemy radarowe i komunikację samolotów atakujących cele na terytorium Syrii”.

za: tass.com
rt.com

Reklama / Advertisement