Rosja: Największe od lat zadłużenie ciągle rośnie

– Zagraniczny dług publiczny Rosji wzrósł do poziomu nieznanego od 2006 roku. Wtedy Kreml miał do spłacenia jeszcze jedną trzecią zobowiązań Związku Sowieckiego – pisze “Rzeczpospolita”.

W pierwszym półroczu 2019 roku dług organów federalnych zwiększył się o 1,5 raza i wynosi teraz 64,34 mld dol – informuje rosyjski bank centralny. Na 1 lipca zadłużenie tego państwa było największe od 2006 r., gdy Moskwa miała do zapłaty 33 mld dolarów ze 104 mld długu ZSRR.

REKLAMA/Advertisement

Według Pera Hammerlunda z banku SEB AB, Kreml chce zgromadzić środki na czarną godzinę. W grę wchodzi również spadek notowań Władimira Putina i z tego powodu władza potrzebuje pieniędzy na ich poprawę i działania w sferze społecznej.

– Kreml może sobie na takie manewry pozwolić, bowiem dług publiczny Rosji jest wciąż niski – stanowi 16,5 proc. PKB. Nawet całe zadłużenie Rosji (z biznesem i sektorem finansowym) wynoszące 487 mld dol., jest w całości pokrywane przez rezerwy międzynarodowe wynoszące 518,3 mld dol. – pisze “Rzeczpospolita”.

REKLAMA/Advertisement

za: onet.pl