Rosja będzie ścigać za usuwanie pomników lub cmentarzy żołnierzy Armii Czerwonej, nawet za granicą

Strona internetowa Dumy Państwowej informuje, że w federalnym parlamencie Federacji Rosyjskiej w trakcie uchwalania jest nowe prawo, które “kryminalizuje niszczenie lub uszkodzenie grobów wojskowych i obelisków, utrwalających pamięć o poległych w obronie Ojczyzny. Maksymalna kara to grzywna w wysokości do pięciu milionów rubli lub kara pozbawienia wolności na okres do pięciu lat”.

Deputowani Dumy poparli w pierwszym czytaniu projekt ustawy o “odpowiedzialności za niszczenie lub uszkodzenie grobów wojskowych, pomników i innych obiektów, utrwalających pamięć o poległych w obronie Ojczyzny lub dniom wojskowej chwały Rosji”. Kodeks karny zostanie uzupełniony artykułem 243.4. z inicjatywy prezydenta Rosji Władimira Putina.

– Zniszczenie grobów wojskowych, zniszczenie zabytków i obelisków wzniesionych ku pamięci Wielkiej Wojny Ojczyźnianej to wandalizm, którego nie można usprawiedliwić – powiedział przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin. – Musimy szanować pamięć o tych, bez których zwycięstwo nad faszyzmem byłoby niemożliwe, którym zawdzięczają życie i dobrobyt. Bardzo ważne jest, aby chronić tych, którzy sami nie mogą już bronić siebie (…) Musimy zrobić wszystko, aby pamięć była chroniona niezależnie od tego, kto jest u władzy – lewej lub prawej. I to właśnie robi Władimir Putin, trzeba to przyznać – powiedział.

Jak zauważa Onet, “po wejściu przepisów w życie rosyjska prokuratura będzie mogła ścigać np. polskich urzędników i polskie instytucje państwowe i samorządowe, które podejmują decyzje o likwidacji np. pomników wdzięczności Armii Radzieckiej”. Jednakże w takich przypadkach, to “nie będzie miało praktycznych skutków, bowiem nie ma szans na wydanie ich Rosji przez własne kraje”. Mimo to trzeba unikać wjazdu na teren Rosji lub krajów z nią zaprzyjaźnionych, “Rosja bowiem będzie zapewne wysyłać za nimi międzynarodowe listy gończe”.

REKLAMA/Advertisement